Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v květnu zpomalilo na 2,4 procenta z 2,5 procenta v dubnu, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti dubnu se ceny zvýšily o 0,4 procenta, a to zejména kvůli růstu cen dopravy, alkoholických nápojů a tabáku. Ekonomové podobný vývoj očekávali. Inflaci žene nahoru spotřeba domácností, která je nejrychlejší za poslední tři roky.

"Inflace poměrně svižně vystoupala z lednových 1,3 na květnových procent," uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
Drahá ropa a slabá koruna podle něj znamenají, že trend zrychlování inflace bude pokračovat. Na konci roku nás nepřekvapí inflace 3,5 procenta, dodal. Pravděpodobnost, že přijde další zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu již v červenci po velkém statistickém pátku, vzrostla.

"Očekáváme, že meziroční inflace se v příštích měsících ještě zvýší a bude nejspíš vyšší, než se původně očekávalo," sdělil ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Průměrnou meziroční inflaci letos očekává na úrovni 2,6 procenta, přičemž v závěru roku se dostane nad 3 procenta. Nebýt ale administrativních zásahů, zůstala by letos inflace nízká, doplnil Pikora.

Zdražují zejména pohonné hmoty

Meziměsíční růst cenové hladiny o 0,4 % způsobilo hlavně třetí měsíc pokračující zvyšování cen pohonných hmot, které v květnu představovalo 4,3 %. Také ceny tabákových výrobků po čtyři měsíce trvajícím růstu vzrostly v květnu o dalších 2,6 %. Dále také rostlo čisté nájemné v bytech s regulovaným nájemným, o 2,0 procenta. Vyšší byly i sezónní ceny lázeňských pobytů, a sice o 10,7 %. Ceny v závodních jídelnách vzrostly o 0,6 % a ceny ubytovacích služeb o 0,7 %.

Mírně snižující vliv na cenový vývoj měl pokles cen potravin a nealkoholických nápojů způsobený zejména poklesem cen zeleniny o 8,4 %. Naopak ceny pekárenských výrobků a obilovin vzrostly o 2,5 % a ceny masa o 1,1%.

Meziroční inflaci táhnou ceny bydlení, alkoholu a tabáku

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v květnu 2007 o 2,4 %, tj. o 0,1 procentního bodu méně než v dubnu 2007. Zpomalení cenového růstu nastalo v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde sezónní ceny zeleniny vč. brambor byly vyšší o 5,9 %, zatímco v dubnu o 24,8 %. Výrazně zpomalil i růst cen poštovních služeb a telekomunikace. Důvodem bylo zvýšení telefonických a telefaxových služeb v loňském květnu.

Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu nejvíce ovlivnily ceny bydlení, vody, energie, paliv. O prvenství se ale dělily s cenami v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Ceny potravin a nealkoholických nápojů se v pořadí vlivu na meziroční inflaci posunuly z prvního místa v dubnu na třetí místo v květnu. V bydlení vzrostly ceny elektřiny o 7,9 % a tuhých paliv o 16,8 %. Vodné se zvýšilo o 6,7 %, stočné o 5,5 %. Čisté nájemné vzrostlo v bytech s regulovaným nájemným o 11,4 % a v bytech s tržním nájemným o 1,2 %. Růst cen tabákových výrobků zrychlil na 14,5 % (z 11,7 % v dubnu). Z potravin byly vyšší zejména ceny pekárenských výrobků a obilovin o 13,9 % a ceny brambor o 42,9 %.

Naopak na snižování cenové hladiny působil pokles cen v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot přes jejich meziměsíční růst zůstaly o 2,9 % nižší než loni. Snížily se i ceny osobních dopravních prostředků o 2,3 %. Mírně nižší než loni byly i ceny odívání a obuvi. Také klesly ceny zemního plynu o 8,2 %. Levnější než loni byly oleje a tuky, káva, čaj, kakao. Snížily se i ceny elektronických audiovizuálních přístrojů, fotografických a kinematografických zařízení a osobních počítačů.

Tempo růstu spotřebitelských cen

inflace_kveten_07.gif
Zdroj: ČSÚ

V Evropě rostly ceny nejvíce v Lotyšsku

Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v dubnu 2,2 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v březnu. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 8,8 %) a Maďarsku (o 8,7 %) a nejméně ve Francii (o 1,3 %). Na Maltě byly o 1,1 % nižší než v dubnu 2006. Na Slovensku zpomalil růst spotřebitelských cen v dubnu na 2,0 % (ze 2,1 % v březnu). V Německu vzrostla cenová hladina stejně jako v březnu o 2,0 %.
Podle předběžných výpočtů vzrostl v ČR meziměsíčně HICP v květnu o 0,4 %, meziročně zpomalil na 2,4 % (ze 2,7 % v dubnu). Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za květen 2007 je 1,8 %, jak uvedl Eurostat.