Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v květnu zpomalilo na 2,4 procenta z 2,5 procenta v dubnu, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). Proti dubnu se ceny zvýšily o 0,4 procenta, a to zejména kvůli růstu cen dopravy, alkoholických nápojů a tabáku. Ekonomové podobný vývoj očekávali. Inflaci žene nahoru spotřeba domácností, která je nejrychlejší za poslední tři roky.
"Inflace poměrně svižně vystoupala z lednových 1,3 na květnových procent," uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.
Drahá ropa a slabá koruna podle něj znamenají, že trend zrychlování inflace bude pokračovat. Na konci roku nás nepřekvapí inflace 3,5 procenta, dodal. Pravděpodobnost, že přijde další zvýšení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu již v červenci po velkém statistickém pátku, vzrostla.
"Očekáváme, že meziroční inflace se v příštích měsících ještě zvýší a bude nejspíš vyšší, než se původně očekávalo," sdělil ekonom Next Finance Vladimír Pikora. Průměrnou meziroční inflaci letos očekává na úrovni 2,6 procenta, přičemž v závěru roku se dostane nad 3 procenta. Nebýt ale administrativních zásahů, zůstala by letos inflace nízká, doplnil Pikora.
Zdražují zejména pohonné hmoty
Meziměsíční růst cenové hladiny o 0,4 % způsobilo hlavně třetí měsíc pokračující zvyšování cen pohonných hmot, které v květnu představovalo 4,3 %. Také ceny tabákových výrobků po čtyři měsíce trvajícím růstu vzrostly v květnu o dalších 2,6 %. Dále také rostlo čisté nájemné v bytech s regulovaným nájemným, o 2,0 procenta. Vyšší byly i sezónní ceny lázeňských pobytů, a sice o 10,7 %. Ceny v závodních jídelnách vzrostly o 0,6 % a ceny ubytovacích služeb o 0,7 %.
Mírně snižující vliv na cenový vývoj měl pokles cen potravin a nealkoholických nápojů způsobený zejména poklesem cen zeleniny o 8,4 %. Naopak ceny pekárenských výrobků a obilovin vzrostly o 2,5 % a ceny masa o 1,1%.
Meziroční inflaci táhnou ceny bydlení, alkoholu a tabáku
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v květnu 2007 o 2,4 %, tj. o 0,1 procentního bodu méně než v dubnu 2007. Zpomalení cenového růstu nastalo v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kde sezónní ceny zeleniny vč. brambor byly vyšší o 5,9 %, zatímco v dubnu o 24,8 %. Výrazně zpomalil i růst cen poštovních služeb a telekomunikace. Důvodem bylo zvýšení telefonických a telefaxových služeb v loňském květnu.
Meziroční růst spotřebitelských cen v květnu nejvíce ovlivnily ceny bydlení, vody, energie, paliv. O prvenství se ale dělily s cenami v oddíle alkoholické nápoje a tabák. Ceny potravin a nealkoholických nápojů se v pořadí vlivu na meziroční inflaci posunuly z prvního místa v dubnu na třetí místo v květnu. V bydlení vzrostly ceny elektřiny o 7,9 % a tuhých paliv o 16,8 %. Vodné se zvýšilo o 6,7 %, stočné o 5,5 %. Čisté nájemné vzrostlo v bytech s regulovaným nájemným o 11,4 % a v bytech s tržním nájemným o 1,2 %. Růst cen tabákových výrobků zrychlil na 14,5 % (z 11,7 % v dubnu). Z potravin byly vyšší zejména ceny pekárenských výrobků a obilovin o 13,9 % a ceny brambor o 42,9 %.
Naopak na snižování cenové hladiny působil pokles cen v oddíle doprava, kde ceny pohonných hmot přes jejich meziměsíční růst zůstaly o 2,9 % nižší než loni. Snížily se i ceny osobních dopravních prostředků o 2,3 %. Mírně nižší než loni byly i ceny odívání a obuvi. Také klesly ceny zemního plynu o 8,2 %. Levnější než loni byly oleje a tuky, káva, čaj, kakao. Snížily se i ceny elektronických audiovizuálních přístrojů, fotografických a kinematografických zařízení a osobních počítačů.
Tempo růstu spotřebitelských cen
Zdroj: ČSÚ
V Evropě rostly ceny nejvíce v Lotyšsku
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 27 členských zemí EU byl podle předběžných údajů Eurostatu v dubnu 2,2 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v březnu. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 8,8 %) a Maďarsku (o 8,7 %) a nejméně ve Francii (o 1,3 %). Na Maltě byly o 1,1 % nižší než v dubnu 2006. Na Slovensku zpomalil růst spotřebitelských cen v dubnu na 2,0 % (ze 2,1 % v březnu). V Německu vzrostla cenová hladina stejně jako v březnu o 2,0 %.
Podle předběžných výpočtů vzrostl v ČR meziměsíčně HICP v květnu o 0,4 %, meziročně zpomalil na 2,4 % (ze 2,7 % v dubnu). Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za květen 2007 je 1,8 %, jak uvedl Eurostat.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist