Státní rozpočet by měl příští rok skončit ve skutečném deficitu 78,4 miliardy korun. Vyplývá to z přípravného materiálu ke státnímu rozpočtu, který dnes schválila vláda. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek. V letošním roce by měl skutečný schodek rozpočtu činit 122 miliard korun, schválený je 91,3 miliardy korun. Část deficitu by měl pokrýt výnos z prodeje sedmi procent akcií ČEZ, další pak dluhopisy za 86,5 miliardy korun.

Reforma státních financí je podmínkou

Podmínkou pro splnění uvedeného deficitu je ovšem schválení reformy veřejných výdajů. Ta prošla minulý týden prvním čtením v Poslanecké sněmovně. Ministerstva by měla v následujících týdnech obdržet výdajové limity, ke kterým by se měly do konce července vyjádřit. "Limity jsou nepřekročitelné. Uskrovnit se musí všichni. Jediným výdaj, který poroste je věda a výzkum," uvedl Kalousek.

Vývoj státního deficitu
v letech 1995 - 2006 (v mld. Kč)

statni_deficit_1995_2006.gif

Deficit má klesat podle konvergenčního programu

Podle výdajových rámců v materiálu by měl deficit rozpočtu v roce 2009 činit 75,5 miliardy korun a v roce 2010 klesnout na 71,9 miliard korun. Částkám odpovídají deficity veřejných rozpočtů ve výši tří procent v roce 2008, 2,6 procenta HDP v roce 2009 a 2,3 procenta HDP v roce 2010, což jsou cíle vlády při uskutečnění reformy veřejných financí. Zároveň se vláda k těmto cílům zavázala i v aktualizované verzi konvergenčního programu.

Definitivní verzi státního rozpočtu na příští rok by mělo ministerstvo financí vypracovat a předložit Poslanecké sněmovně nejpozději do konce září tak, aby jej stihla Poslanecká sněmovna projednat a schválit do konce roku. Pokud by se tak nestalo, hrozilo by zemi rozpočtové provizorium. Stát by pak musel hospodařit do schválení nového rozpočtu podle pravidel naposledy schváleného státního rozpočtu, tedy podle rozpočtu schváleného na letošní rok.