Celá důchodová reforma bude podle návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí rozdělena do tří etap. První etapa je v současnosti již v paragrafovaném znění a půjde do vnějšího připomínkového řízení, uvedl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Zároveň byla také sestavena komise pro důchodovou reformu, která bude průběh důchodové reformy hodnotit a vyřizovat připomínky jednotlivých stran.

Reformu bude hlídat komise

Členové desetičlenné komise byli vybráni napříč parlamentními stranami. Za ODS je v komisi Petr Nečas a Vlastimil Tlustý, za ČSSD Zdeněk Škromach a Bohuslav Sobotka, za stranu Zelených Džamila Stehlíková a Jiří Vopátek, za KDU-ČSL Jan Kasal a Marián Hošek a za KSČM Ivana Levá a Miroslav Opálka.

Jednotlivé kroky první etapy

necas250.jpgMinisterstvo navrhuje postupně do roku 2030 zvýšit odchod do důchodu pro muže i ženy až na 65 let. Prodloužit by se měla také minimální doba účasti na povinném sociálním pojištění, které zakládá nárok na důchod, a to na 35 let. Zároveň by se měly zrušit náhradní doby pojištění, například doba studia se v budoucnu již započítávat nebude. Reforma by také měla motivovat lidi ve starších věkových kategoriích, aby zůstávali zaměstnaní, alespoň na částečný úvazek, i po dosažení důchodového věku.

Vzrůst by měl i podíl soukromého pilíře důchodového pojištění. Účast na penzijním připojištění by měla být atraktivnější i pro mladé lidi. Ministr Nečas toho chce dosáhnout například tím, že penzijním fondům rozšíří investiční portfolio. Fondy by pak mohly dosahovat vyššího zhodnocení vložených prostředků.

Opatřením zvyšujícím atraktivitu soukromého pilíře bude také možnost částečně se vyvázat ze základního důchodového pojištění (opt-out). Podle Nečase se však tato možnost bude pohybovat pouze v řádu několika procent. 

Změnám se nevyhnou ani invalidní důchody. Podle návrhu MPSV dojde k přehodnocení celého pojmu invalidity. Ta bude nove rozdělena do třech kategorií podle omezené schopnosti k výkonu práce.

Náklady pokryje privatizace

Rozhodující roli při přechodu na nový důchodový systém by podle Nečase měly sehrát příjmy z privatizace. Při zavádění nového systému se vláda nevyhne výpadkům příjmů do důchodového systému, a právě tyto výpadky by měly být z větší části kompenzovány kapitalizací státního majetku jakými jsou například ČEZ a Letiště Praha.

Nečas však zároveň vnímá reálnou hrozbu projedení peněz z privatizace, například na obnovu infrastruktury. Podle něj si vláda musí ujasnit, zda chce utržené peníze proasfaltovat nebo je věnovat na reformní kroky.  

Současný stav je neudržitelný

Nečas na tiskové konferenci opět zdůraznil hrozbu negativního demografického vývoje. Ten je podle něj v ČR dokonce nejhorší v celé EU. Saldo důchodového systému se však navzdory tomuto vývoji neustále drží okolo nuly nebo v mírném přebytku. Nečas tuto situaci vysvětluje silným růstem HDP a snižováním nezaměstnanosti. "To je však situace, na kterou se nedá spoléhat," uvedl Nečas s tím, že i tak přichází reforma za pět minut dvanáct.   

Ministerstvu sociálních věcí se nelíbí ani současný stav využívání soukromého důchodového připojištění, kdy je toto pojištění využíváno spíše staršími lidmi, kteří nakonec zvolí jednorázové vyrovnání namísto výplaty formou měsíční renty. Stát bude chtít k tomuto spoření motivovat spíše mladé lidi.  

První změny v roce 2009

Návrh MPSV by měl být během letních měsíců intenzivně diskutován napříč politickým spektrem. Během druhého pololetí 2007 a prvního pololetí 2008 se plánuje jeho projednání ve vládě a schvalování v parlamentu. První předpisy by tak mohly vejít v účinnost počátkem roku 2009.