V sedmi rozvíjejících se ekonomikách, v Číně, Indii, Brazílii, Rusku, Indonésii, Mexiku a Turecku, poroste v období do roku 2050 bankovní sektor mnohem rychleji než hrubý domácí produkt. Vyplývá to z nové analýzy společnosti PricewaterhouseCoopers Banky v roce 2050: Kam až porostou rozvíjející se trhy? Celkové zisky bank v těchto zemích by mohly v roce 2025 dosáhnout poloviny zisků bankovního sektoru v nejrozvinutějších státech skupiny G7, tedy USA, Japonska, Německa, Velké Británie, Francie, Itálie a Kanady. Do roku 2050 by je dokonce mohly překročit.

Český trh poroste také, ale méně

"Bankovní svět bude v roce 2050 výrazně odlišný od toho, který známe dnes. Sedm rozvíjejících se ekonomik bude mít přinejmenším stejný význam jako dnešní G7," uvedl Paul Cunningham z PricewaterhouseCoopers zodpovědný za finanční odvětví ve střední a východní Evropě. Trhy těchto sedmi zemí jsou sice rizikové, ale riziko může být sníženo dlouhodobými investicemi do rozvíjejících se bankovních trhů. Podle jeho názoru poroste v zemích s transformujícím se hospodářstvím, jako je Česká republika, trh bankovních služeb rychleji než ve vyspělých zemích. Tempa růstu rozvíjejících se ekonomik zřejmě Česko nedosáhne, neboť je zde méně prostoru pro strukturální změny, i tak ale bude růst bankovního odvětví atraktivní.

Bankám z rozvinutých zemí vyvstane silná konkurence

Podle nové projekce PwC by celkový objem úvěrů v Číně mohl do roku 2010 překročit objem úvěrů ve Velké Británii a Německu a do roku 2050 v USA. Indie by se z letošních relativně nízkých úrovní mohla do roku 2040 stát třetím největším bankovním trhem na světě. Dlouhodobě by pak mohla růst ještě rychleji než Čína. Expanzi bankovnictví můžeme očekávat také v Brazílii, Indonésii, Mexiku, Rusku a Turecku, kde bude poháněna zejména silným rozvojem retailového bankovnictví poskytujícího hypotéky a spotřebitelské úvěry.

V souvislosti s růstem bankovního sektoru se zvýší také množství fúzí a akvizic, a to nejen v těchto rozvíjejících se zemích, tak i se zahraničními bankami. Vedoucí banky těchto zemí budou také expandovat do zahraničí a pro banky na rozvinutých trzích budou představovat konkurenci nejen z obchodního hlediska, ale i pokud jde o nábor kvalifikovaných pracovníků. Již dnes se ruské, čínské a indické banky snaží nalákat zkušené zaměstnance z bank v rozvinutých zemích skupiny G7.