Do výzkumu zatím nebyla zařazena Česká republika, to by se mělo napravit už příští rok. Celkem 42 procent lidí narozených v letech 1946 až 1963 se podle průzkumu obává nízkých příjmů v důchodovém věku. Pouhých sedm procent z nich očekává "zcela postačující" důchod. Na 56 procent z nich neví, jaké jejich finanční prostředky v důchodu budou.

Skupina lidí narozených v letech 1946 až 1963 patří do takzvaně populačně silných ročníků. Bez ohledu na jejich obavy a frustrace z důchodových příjmů vidí tito lidé své vyhlídky na důchod pozitivně. Téměř každý čtvrtý sdělil, že v důchodu si bude moci udělat čas sám na sebe nebo že bude moci dělat věci, které má rád.

Strach z osamělosti

Jako nejčastěji zmiňované obavy spojené s odchodem do důchodu zmínili osamělost, nudu, nepotřebnost, starost o zdraví a možnou závislost na pomoci druhých. Téměř polovina pracujících ve věku 45 let a více uvedla, že by si chtěli udržet placené zaměstnání i po dosažení věkové hranice pro odchod do důchodu.

Touha populačně silných ročníků pracovat i po dosažení důchodového věku ostře kontrastuje s postoji starších generací. Jen 14 procent nynějších důchodců tvrdí, že by chtěli chodit do zaměstnání.

Výzkum AXA Retirement Scope 2007 si klade za cíl zjistit, jaké jsou představy ekonomicky aktivního obyvatelstva o době po odchodu do důchodu, a srovnat je s pohledem nynějších důchodců. Výzkum se uskutečnil v 16 zemích světa, tázáno bylo 11.590 respondentů. Letos poprvé byla do tohoto výzkumu začleněna Čína. Skupina AXA je celosvětovým lídrem v oboru finanční ochrany. V Česku působí prostřednictvím penzijního fondu a pojišťovny.