Další pokles výnosů byl k vidění na trzích s vládními papíry v eurozóně i Spojených státech. I když se ve Spojených státech vyvíjí ekonomika stále velmi solidně, investoři nyní vybírají své zisky na akciových trzích. Obávají se silnějšího dopadu problému na trhu s rezidenčními nemovitostmi. Nemálo fondů již hlásilo velké ztráty (v čele se dvěma hegde fondy americké společnosti Bear Stearns), když investovali do tzv. CDO´s, papírů, které jsou kryty hypotékami z amerických nemovitostí. Pokud i nadále bude na trzích převažovat nejistota (další rozšiřování kreditních spreadů), budou právě vládní papíry představovat jistotu a tudíž budou také dále získávat.

Výnos do splatnosti indexu 10tiletých vládních dluhopisů
atlantik_bondy2_07.jpg

Zdroj: Bloomberg, AAM

V Evropě se trh vyvíjel podobně jako ve Spojených státech. Dnešní globální trhy přenášejí velmi rychle rizika i sentiment napříč trhy, proto i v Evropě sehrává v současnosti stěžejní roli budoucí vývoj v segmentu rizikových hypoték ve Spojených státech. Na trzích panuje nejistota, zda je současná situace vrcholem této krize nebo zda bude mít propad realitního trhu v USA reálný dopad na ekonomiku. Poté, co akciový trh minulý týden ztratil, získávaly právě méně rizikovější instrumenty. Ve Spojených státech investoři přisoudili vyšší pravděpodobnost letošnímu snížení úrokových sazeb. Na desetiletých splatnostech se výnosy ocitly pod úrovní 5,0 %, kratší výnosy signalizují až dvojí snížení sazeb o 25 bodů. V Evropě se výnosy na dluhopisových trzích dostaly nejníže za posledních sedm týdnů. Evropská výnosová křivka je již velmi plochá, investice do dvouletých dluhopisů v současnosti přináší stejně jako koupě delších instrumentů (4,43 % p.a. do splatnosti).

Spojené státy

 Minulou středu byla oznámena čísla růstu amerických spotřebitelských cen. A i když jsou trh a především trhem hodnocená očekávání amerického Fedu vývojem cenové hladiny determinována, nedočkali jsme se většího překvapení. Ceny v červnu rostly podle očekávání.
 Zajímavější jsou však vždy prohlášení. Ben Bernanke, šéf Fedu, se minulý týden vyjádřil ve prospěch dřívějšího snížení sazeb, když připustil, že krize na rezidenčním trhu může výrazněji zpomalit růst cen, ale také samotnou ekonomiku. Prodeje nových domů totiž v červnu klesly nejníže za poslední čtyři roky.
 Výnosy minulý týden klesaly souměrně po celé délce křivky, trh tak zohlednil přesun z více rizikových aktiv právě na dluhopisové trhy. Úrokové sazby zůstanou s největší pravděpodobností ještě chvíli na stávajících úrovních, i když se na kratších splatnostech objevuje až dvojí snížení.

Evropa

 Vývoj v Evropě kopíroval události ve Spojených státech. Z makrosféry byl důležitým ukazatelem snad jen růst spotřebitelských cen. Ty ale setrvaly i v červnu na rozumných úrovních a celková meziroční inflace tak zůstala pod hranicí 2,0 % (+1,9 %).
 Ve výnosech na trhu se zrcadlí jednak vývoj trhu v USA, na druhou stranu investoři pochopily, že vývoj růstu výnosů poněkud přestřelil reálný stav věcí. V současnosti je v křivce zohledněno dvojí navýšení úrokových sazeb.
 Situace v aktuálním týdnu může přinést další zisky pro dluhopisy, i když někteří představitelé ECB podporují další navyšování sazeb. Důležitý bude čtvrteční údaj růstu měnové zásoby, na jehož dvojciferný růst hledí ECB již delší dobu velmi podezíravě.

Výnos do splatnosti vládních dluhopisů
 atlantik_bondy_tab2_07.jpg

Zdroj: Bloomberg, AAM

Region střední Evropy
 
 Region co se týče dluhopisů minulý týden spíše získal. Trh ztrácel jen doma, když byly ve výnosech na trhu zohledněny komentáře některých představitelů ve prospěch červencového růstu úrokových sazeb. Zasedání nás čeká tento čtvrtek, existuje už jen málo lidí, kteří by snad ještě doufali, že se do nastavení sazeb nebude zasahovat.
 Otázkou zůstává rychlost, s jakou se budou sazby zvyšovat v Polsku. Solidní výsledky ekonomiky dávají důvod rychlejšímu růstu mezd, to by mohlo hovořit ve prospěch dřívějšího navýšení. Trh je přesvědčen o růstu minimálně o 50 bodů.

Autor: Robert Šíbl, ATLANTIK AM