V katastrech nemovitostí jsou zásadní nesrovnalosti, které je nutné odstranit. Problémy mohou mít lidé, kteří své majetky převáděli za dob komunistické totality. Ukazuje se, že ne vždy jim byly jejich nemovitosti řádně přepsány. ČTK to sdělila zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová. Problém lze řešit podle ní přijetím právní úpravy, která by stanovila lhůtu, v níž by mohly být tyto nesrovnalosti v katastrech odstraněny.

"Současný vlastník, vedený jako vlastník také v evidenci katastru, je tak náhle, bez vlastního zavinění a možnosti situaci napravit, fakticky zbaven svého vlastnictví," popsala problém Seitlová. Upozornila, že v kanceláři ombudsmana si na tento problém stěžovalo již více občanů. Nesrovnalosti v evidencích katastrálních úřadů vyvolávají podle zástupkyně ombudsmana nedůvěru v principy demokratického právního státu.

Podle výroční zprávy ochránce práv za rok 2005 tvoří nemovitosti s neidentifikovatelným majitelem zhruba tři procenta všech nemovitostí evidovaných v katastru. Jde asi o 640 000 parcel, 13 000 budov a více než 100 bytů. Vlastníci těchto nemovitostí jsou v katastru označeni jen jménem a příjmením, a nelze je proto najít a spolehlivě určit. Zhruba 10 000 parcel a 444 budov má vlastníka, který již pravděpodobně nežije.

"Na problém nejasného vlastníka nemovitosti jsme narazili ihned po našem vzniku a začali jsme tyto problémy řešit. Je to zásadní problém, množství těch lidí přibývá. Jediným možným řešením je zřejmě buď změna zákona nebo nový samostatný zákon," upozornila pro iHNed.cz mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Izabela Noveská s tím, že úřad již připravil ve spolupráci s dalšími institucemi pracovní podklad legislativního řešení, o němž se nyní vedou další jednání.

Memento z dob minulých

Nyní platí při přepisech nemovitostí v Česku takzvaný intabulační princip. Podle něj se stává občan majitelem nemovitosti až ve chvíli, kdy je učiněn příslušný zápis do pozemkové knihy. Podobně se postupovalo za první republiky. Jinak tomu bylo za komunismu.

Konkrétně od 1. ledna 1951 až do 1. ledna 1993 se intabulační princip v České republice nedodržoval. V tomto období přecházelo vlastnické právo z jedné osoby na druhou buď od doby, kdy začala převodní smlouva úředně platit, nebo okamžikem, kdy byla převodní smlouva zaregistrována jakýmkoli státním notářstvím. Změny ve vlastnických vztazích se až dodatečně zapisovaly do evidence nemovitostí vedené podnikem Geodézie. Ne vždy se však změny skutečně zapsaly, čímž vznikly současné nesrovnalosti.

Sjednat nápravu, tedy dosáhnout přepisu nemovitosti na svoji osobu, může být zdlouhavé a nákladné. Seitlová upozornila ne to, že současná právní úprava neumožňuje celou situaci vhodně řešit. Problémy v katastrech mohou mít přitom stovky lidí. Zástupkyně ombudsmana připravuje na září tiskovou konferenci, na níž se k problému a k jeho řešení podrobně vyjádří.