Poprvé od svého zavedení v roce 1999 překonala jednotná evropská měna hranici 1,40 dolaru za euro, když se vyšplhala až na rekordních 1,4018 USD. Uvedla to Patria Online na svých internetových stránkách. Dolar pokračuje v poklesu vyvolaném úterním výrazným snížením amerických úrokových sazeb. Podle agentury Reuters spadl na nové 15leté minimum vůči koši měn.

Další prudký pokles amerického dolaru k euru znamená pro korunu novou nejsilnější hodnotu v její historii, a to 19,59 Kč/USD. Vůči jednotné evropské měně se koruna posunula o 10 haléřů výše na 27,55 Kč/EUR.

euro-dolar.gif

"K překonání úrovně 1,4000 USD/EUR dochází dnes v úvodu evropské seance, noční asijské obchodování s eurodolarem bylo klidné. Došlo k proražení psychologické úrovně," uvedl Radim Krejčí z Patria Online.

Evropští obchodníci a spekulanti se obávají, že předseda Fedu Ben Bernanke ve svém projevu před Výborem pro finanční služby Kongresu USA upozorní na možný hospodářský pokles v USA související s problémy na hypotečním a nemovitostním trhu.

Investoři se dolaru zbavují

V úterý večer banka přistoupila k nečekaně velkému snížení úroků a investoři se bojí, že další snížení sazeb bude následovat. Z dolaru se tak rázem stává o mnoho hůře úročené aktivum a investoři se jej zbavují. "Futures kontrakty ukazují, že Fed na svém dalším jednání 31. října sníží úroky o dalších 25 bodů na 4,5 procenta," uvedl Krejčí s tím, že podle dalších zpráv se pokles dolaru může ještě prodloužit. Saudská Arábie totiž podle spekulací může přistoupit ke změně kurzového režimu ve smyslu uvolnění kurzu domácí měny dosud zavěšené na dolar. "Z toho lze dedukovat, že celý Blízký Východ možná začne prodávat americkou měnu," míní Krejčí.

Na druhou stranu pokles dolaru může být podle něj zastaven někde u úrovně 1,41 USD/EUR díky tomu, že investoři začnou bránit své opční pozice.