Cena zlata dosáhla ve čtvrtek dopoledne v Londýně osmadvacetiletého maxima 730,25 dolaru za troyskou unci. Způsobily to rekordní minimum dolaru vůči jednotné evropské měně a ceny ropy, které jsou blízko historických maxim. Naposledy bylo zlato tak vysoko v lednu 1980, kdy vyskočilo na rekordních 850 dolarů.

Před polednem se cena zlata vrátila pod 729 dolarů za unci, když předchozí den uzavírala v New Yorku na ceně 721,50 USD. "Průlom eura skrze 1,40 vůči dolaru dalo trhu nový podnět jít opět nahoru," uvedl v Londýně Tom Kendall z Mitsubishi Corporation. "Kov pravděpodobně projde určitou konsolidací, dokud se neotevřou americké trhy. Pak bychom mohli pozorovat ještě další zisky, ale čím výše půjdeme, tím více to bude drásat nervy," dodal obchodník.

Dolar klesl na rekordní minimum vůči euru proto, že americká centrální banka v úterý výrazně snížila dolarové úrokové sazby. Očekává se navíc, že další takový posun ještě přijde. Slabší dolar zlevňuje zlato držitelům jiných měn a často zvyšuje po zlatu poptávku. Investice do zlata se také obecně považují za pojistku proti inflaci, za niž mohou ceny ropy. Ty jsou nyní blízko nových maxim, protože zásoby ropy ve Spojených státech klesly v uplynulém týdnu více, než se předpokládalo. Trh se navíc obává nové bouře, která nabírá sílu nedaleko Floridy. Obchodníci říkají, že investory ke zlatu přitahují také obavy z dopadů krize na americkém hypotečním trhu, napsala agentura Reuters.