michl-3otazky-192x128.jpgKdy přijmou země střední Evropy euro? Jaké jsou výhledy České republiky?

Slovensko má na to, aby ekonomická kritéria splnilo v roce 2009. Polsko a Česká republika v roce 2012. Maďarsko je zatím neřízená střela kvůli velkému zadlužení. Podstatné je ale slovíčko ekonomická kritéria. To je podmínka nutná, nikoliv postačující. Přijetí eura je i bude z 90 procent politický proces a z 10 procent ekonomický. Nebude-li česká vláda mít zájem vstoupit do klubu, euro celkem snadno oddálí. Platí ale i následující: Nebude-li Evropská komise mít vůli nás přijmout, k posunutí termínu zavelí Brusel.

Jaká je pravděpodobnost, že politika euro oddálí?

Rozhodně větší, než že by se postavila proti ekonomika. Nepodceňoval bych riziko, že Slovensko díky politické obstrukci euro v roce 2009 nepřijme a proces se oddálí. Česká republika ani Slovensko nejsou v pozici diplomaticky silných zemí. Lepší je pro nás vyjednávat o vstupu v rámci klubu zemí, jako to bylo při rozšíření Evropské unie. Proto se nabízí koordinovat přístup k eurozóně třeba s politicky silnějším Polskem.

Jaká by měla být naše strategie vstupu do eurozóny?

Nejprve dejme do pořádku státní rozpočet. Disciplínu nemáme držet kvůli úředníkům v Evropské unii, ale proto, že je to v zájmu všech občanů země. Diskutujme rovněž více o plusech a minusech přijetí eura. Až na výsledcích prokážeme, že obstojíme jak v reformě, tak i v diskusi s obyvatelstvem, pak teprve stanovme termín přijetí eura. Lepší je mít vyrovnaný rozpočet a euro třeba v roce 2014, než deficit 2,9 procent HDP a euro o pár let dříve. Eurem ztrácíme měnovou politiku pasovanou na míru země. Zbude nám jen fiskální politika a tu je třeba mít funkční na jedničku.

ales-michl-48x48.jpgAleš Michl (*1977) je ekonomem a analytikem Raiffeisenbank od června 2006. Je zodpovědný za prognózu makroekonomického vývoje. Předtím pracoval jako poradce místopředsedů vlády pro ekonomiku Martina Jahna a Jiřího Havla. Svou profesní kariéru začal jako redaktor Hospodářských novin, kde působil pět let. Vystudoval finance na VŠE v Praze a psychologii rozhodování na letní univerzitě London School of Economics ve Velké Británii.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist