Koruna se vyšplhala na nový rekord, když se poprvé v historii dostala pod hranici 27 korun za euro, a to na 26,89 koruny za euro. Rekord vylepšila i vůči dolaru na 18,72 Kč/USD. Koruna stále těží z dobré nálady investorů v regionu a ze slábnoucího dolaru. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

"Je docela pravděpodobné, že ještě ve zbytku dne dojde k dalšímu zlepšení. Hlavním důvodem posilování koruny je zájem mezinárodních investorů o měny v našem regionu. To souvisí se zhoršenými vyhlídkami americké ekonomiky, kde pokračuje série horších makroekonomických dat. Investoři se tak zbavují amerických aktiv," uvedl pro server iHNed.cz analytik Patrie Finance Tomáš Vlk.

Imunní země vůči krizi hypoték

Podle Vlka je jedním z důvodů, proč se cílem mezinárodních investorů stala právě Česká republika a okolní země, fakt, že mezinárodní instituce označily několikrát tyto země jako relativně imunní vůči dopadům krize hypoték USA a vůči očekávanému zpomalení americké ekonomiky.

"Koruna je jak utržená ze řetězu. Kam až krátkodobě dojde, neví nikdo. Je to nepredikovatelné. Současný vývoj ale nemá příliš opodstatnění. Posílení je rychlovka. Kurz, který by odpovídal ekonomice, je na 27,50 korun za euro. Čekáme tedy spíše do konce roku mírnou korekci," řekl serveru iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Česká měna již delší dobu posiluje zejména díky zájmu investorů o regionální měny, který do jisté míry souvisí s oslabujícím dolarem. Rozhodnutí ČNB neměnit úrokové sazby na kurz vliv dle analytiků nemělo. Posilující koruna představuje pro českého spotřebitele zlevnění dováženého zboží, především elektroniky a také zlevňuje jejich pobyt v zahraničí. Silná koruna však může negativně ovlivnit hospodářské výsledky českých exportérů.

Kurz koruny je jen jeden z faktorů

"Kurz koruny je silný, ale je jen jedním z faktorů ovlivňujících tvorbu měnové politiky," říká k současné situaci viceguvernér České národní banky Miroslav Singer.

"Jsou snad jen dvě dobré zprávy. První - silná koruna oddaluje další zvýšení úrokových sazeb. Druhá - silná koruna vůči dolaru kompenzuje historicky nejdražší ropu, která míří ke 100 dolarům za barel," dodal Michl.

Americký dolar dopoledne na devizových trzích v Evropě obnovil pokles a vůči euru spadl na nové minimum v historii. Klesl až na 1,4373 USD/EUR, kde od zavedení eura v roce 1999 zatím nebyl. Na minimu je také dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru vůči hlavním světovým měnám.