Česká republika by mohla mít v roce 2014 vyrovnané státní i veřejné rozpočty. V rámci kulatého stolu pořádaného společností Economist Conference to dnes uvedl premiér Mirek Topolánek. Podmínkou je ovšem úspěšné završení prvních dvou fází reformy veřejných financí naplánovaných do roku 2010. V jejich rámci by se měla uskutečnit i reforma důchodového, sociálního a zdravotního systému.

"Chceme v roce 2014 vyrovnané rozpočty, nejen státní, ale i obecné," uvedl dnes Topolánek. Podle něj ovšem tento krok čeká až na další politickou reprezentaci. Ve stejném roce by podle něj mělo být díky reformám i podstatně nižší celkové zdanění než v roce 2006.

K privatizačním plánům vlády Topolánek uvedl, že se nechystá prodej elektrárenské skupiny ČEZ. "Míníme ČEZ v této chvíli neprivatizovat. Za prvé nevíme přesně jak a nevíme přesně komu," uvedl premiér s tím, že rozhodnutí souvisí i s energetickou bezpečností.

Privatizovat se má i Budvar

K privatizaci naopak vláda připravuje Letiště Praha, Českou poštu, Budvar nebo například Technoexport a Škodaexport. "U Letiště Praha připravujeme po převodu na akciovou společnost mezinárodní tendr se všemi atributy. Zájemců je celá řada z oboru operátorů a provozovatelů, tak i z hlediska finančních investorů. Neumím, ani nechci říci, jaká je preference této vlády," uvedl Topolánek. U Budvaru podle něj vláda žádný rychlý prodej nechystá.

První fázi reformy již schválil parlament. Od příštího roku tak bude zavedena jednotná sazba daně z příjmu fyzických osob, sníží se zdanění podniků a vstoupí v platnost i další opatření v sociálním a daňovém systému. Cílem této etapy je zpomalit rostoucí zadlužování země.

Ve druhé vlně, v letech 2008 až 2010, vláda počítá hlavně s provedením reforem v sociální a zdravotní oblasti a se změnou důchodového systému. Podle Topolánka by druhá fáze měla střednědobě stabilizovat veřejné rozpočty tak, aby mohl deficit veřejných rozpočtů klesnout v roce 2010 ke dvěma procentům hrubého domácího produktu.

Podle fiskálního výhledu ministerstva financí by deficit veřejných financí měl v letošním roce dosáhnout 3,4 procenta HDP. Příští rok by se měl deficit snížit pod tříprocentní hranici na 2,9 procenta a v roce 2009 na 2,6 procenta. Plán pro přijetí eura počítá v letech 2012 a 2013 s deficitem veřejných financí kolem procenta.

Třetí fáze od roku 2011

Třetí fáze reformy, která podle premiéra čeká na další vládu, by se měla uskutečnit v letech 2011 až 2014.

S reformou souvisí i otázka přijetí eura. "Nejdříve chceme stabilizovat veřejné finance tak, abychom viděli na několik let dopředu, že splníme maastrichtská kritéria," uvedl Topolánek. Podle něj vláda příští rok nerozhodne o vstupu do systému směnných kurzů ERM II a rok 2012 jako datum přijetí eura je ohrožen. Země musí v mechanismu ERM II setrvat minimálně dva roky před přijetím eura. Po tu dobu se musí kurz koruny pohybovat ve stanoveném rozmezí vůči společné evropské měně.

V úterý se k euru vyjádřil rovněž pravděpodobný kandidát na prezidenta Jan Švejnar, který je pro jeho brzké přijetí. O euru se rovněž diskutovalo v online rozhovoru s viceguvernérem ČNB Luďkem Niedermayerem.

Největším problémem do budoucna v souvislosti s přijetím eura není ovšem podle premiéra plnění kritérií, jako spíše psychologické bariéry u občanů. "Češi korunu mají rádi, koruně věří, věří úsporám a spoří. Mají racionální obavy o své úspory," uvedl Topolánek s tím, že to není jako ve Slovinsku, kde měnu obětovali bez jediné slzy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist