sobotka_bohuslav_192x128.jpgNávrh státního rozpočtu na rok 2008 čeká už jen sněmovní finále. Poslanci příští týden ve středu rozhodnou o navržených přesunech peněz a pak o rozpočtu jako celku. Po dnešním druhém čtení se zdá, že dolní komora pravděpodobně přidá zhruba miliardu korun na školství a hlasy koalice a dvou bývalých sociálních demokratů Miloše Melčáka a Michala Pohanky rozpočet schválí.

ČSSD požaduje navíc tři miliardy pro regionální školství. Podle Bohuslava Sobotky (ČSSD) chce opozice o 1,2 miliardy navíc i pro vysoké školy. Navýšení výdajů žádají i školští odboráři, kteří hrozí stávkou 4. prosince.

Jedna miliarda navíc by projít mohla

Mírnější návrh pochází od poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Ti požadují necelou jednu miliardu navíc. Podle dostupných informací by tento návrh mohl projít, a tak tito bývalí poslanci sociálních demokratů rozpočet pravděpodobně podpoří. K požadavku Melčáka a Pohanky se kloní i Strana zelených, jejíž předseda Martin Bursík dočasně vede Ministerstvo školství.

Dva bývalí sociální demokraté, kteří umožnili vznik současné vlády navrhují na platy učitelů 933 milionů korun. Půl miliardy by mohly pro svůj návrh získat z podpory exportu, dalších 200 milionů z podpory zaměstnanosti a 200 milionů z výplat podpor v nezaměstnanosti.

Podle neoficiálních informací by takový krok mohl rozhodnutí školských odborů o stávce změnit.  Předseda školských odborů František Dobšík to ale popřel. "Pokud jde o návrh sociálních demokratů, chtěli jsme určitý příslib, jestli je to hlasovatelné, na což jsme dostali negativní odpověď. Sice to prošlo školským výborem, ale rozpočtový výbor to jednoznačně odmítl. Naděje sice umírá poslední, apelovali jsme několikrát na zodpovědnost poslanců, co se týká vzdělávání a jeho rozvoje, ale tam rozhodnou na plénu," uvedl pro server iHNed.cz předseda Školských odborů František Dobšík.

Dobšík: Miliarda navíc neřeší vše

"Pokud jde o návrh poslanců Melčáka a Pohanky, známe jej, jednali jsme o tom s nimi. Ale také jsme přes ně usilovali o to, aby se hledala cesta přes vládní poslance, aby to nebyla jen pouhá náplast 1 miliarda korun. Ta miliarda systému nějakým způsobem pomůže, ale rozhodně neřeší třeba pomůcky, kde bude o 0,5 miliardy méně," doplnil Dobšík.

kalousek-192x128.jpgMinistr financí Miroslav Kalousek nepotvrdil, že by se již na návrhu Melčáka a Pohanky koalice dohodla. Pro Kalouska je však hlavní prioritou schválení rozpočtu, a tak je ochoten o některých poslaneckých pozměňovacích návrzích jednat.

Pokud vládní koalice miliardu navíc odsouhlasí, nikdo to podle Dobšíka odmítat nebude. "Ale není to to řešení, které jsme požadovali. My jsme opravdu svůj požadavek tří miliard stavěli vyloženě jako minimalistický. Nechtěli jsme se chovat mečiarovsky ve smyslu ´řekneme si o 8 miliard, abychom dostali 3 miliardy. Chovali jsme se velmi korektně," zdůraznil Dobšík.

Kalousek: Školství má vnitřní rezervy

Podle Dobšíka je tak velkou otázkou, zda ten systém bude kvalitnější v rámci toho, jak se má reforma realizovat. "Nejsem přesvědčený o tom, že to je dobře," upozornil Dobšík. "Myslím si, že se náš protest, který jsme na 4. prosince avizovali, nezruší," dodal Dobšík.

Kalousek si myslí, že kapitola školství, která má na příští rok přes 100 miliard korun, má především velké vnitřní rezervy. Věří, že se novému ministrovi tyto rezervy podaří najít a změnit priority.

Pokud koalice umožní navýšení školského rozpočtu o zhruba jednu miliardu, může při jeho schvalování počítat i s hlasem poslankyně zelených Olgy Zubové. Ta chce ale přidat i vysokým školám. "Já jsem navrhovala navýšení o 400 milionů pro vysoké školy a o 690 milionů pro platy učitelů," řekla neúspěšná kandidátka na post Ministra školství ČTK a Radiožurnálu. Kdyby se nicméně na školství nenašly žádné další peníze, zvažovala by, zda celý rozpočet podpoří.

Medvěd je výrazně menší

Kalousek ocenil rozpočtový výbor, který se letos v objemu určeném na tzv. porcování medvěda udržel pod dvěma miliardami, zatímco v minulých letech to bylo několikanásobně víc. Do budoucna by chtěl Kalouse s touto praxí skoncovat zcela. Sociální demokraté chtěli tyto dvě miliardy přesunout na své návrhy. Kromě navýšení rozpočtu Ministerstva školství chtějí zvýšit i přímé platby zemědělcům a dvojnásobně zvýšit nárůst důchodů.

Zvýšení penzí v příštím roce by podle sociální demokracie mělo činit aspoň 750 korun oproti nyní předpokládaným 346 korunám. Přímé platby zemědělcům by se podle socialistů měly zvýšit asi o půl miliardy korun. Ministr Gandalovič se tomu však brání.

Komunisté chtějí na důchody 8,5 miliardy navíc

Miroslav Opálka (KSČM) navrhl přidat na důchody buď 8,5 miliardy korun, a pokud by tento podnět neuspěl, chce na ně vyčlenit aspoň 2,5 miliardy navíc z peněz určených nyní na nákup transportérů. Dotace 2,5 miliardy by podle něj vystačila aspoň na jednorázovou výplatu tisícikoruny každému důchodci.

Ministr Kalousek uvedl, že o některých návrzích nebude možné vůbec hlasovat, protože nerespektují pravidla sestavování rozpočtu. Nerespektují totiž výdaje a příjmy schválené v prvním čtení.

Ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) navrhla přesunout 2,8 milionu korun z rozpočtu ministerstva obrany do všeobecné pokladní správy. Tam by měly dva miliony putovat na příspěvek na činnost Československé obce legionářské, zbytek na činnost Svazu pomocných technických praporů. S tímto návrhem, ale v menším objemu, přišel již minulý týden při schůzi rozpočtového výboru její stranický kolega Ladislav Šustr. Výbor to ale nepodpořil.

Rozpočet počítá pro příští rok s celkovými výdaji 1,107 bilionu korun. Příjmy mají činit 1,037 bilionu, schodek by měl představovat téměř 71 miliard korun. Definitivně se o rozpočtu rozhodně zřejmě příští středu.

Návrh na zvýšení příspěvků odborům neprošel

Poslanecká sněmovna zamítla návrh ČSSD, který měl změnit rozdělování peněz z Fondu kulturních a sociálních potřeb příspěvkových organizací obcí a krajů. Sociální demokraté navrhovali, aby nejméně pět procent z Fondu dostaly odbory daných příspěvkových organizací. Proti tomuto návrhu byli i poslanci Melčák s Pohankou.