euro-kypr-malta-192.gifDalší dvě členské země z velké vlny rozšiřování EU zavedou euro. Na začátku letošní roku zavedlo společnou evropskou měnu Slovinsko, od Nového roku se bude euro oficiální měnou i na Maltě a Kypru. Počet členských zemí eurozóny se tak zvýší na patnáct.

Oba státy mají společné nejen to, že leží na ostrovech ve Středozemním moři, ale oba státy byly až do poloviny minulého století pod britskou nadvládou. Malťané přijdou o svojí liru, na Kypru se zase vzdají libry, kterou platili od roku 1878.

Další na řadě jsou Slováci a pobaltské státy

Podobně jako tomu bylo i v dalších zemích při zavádění eura, spotřebitelé na Kypru a Maltě se obávají zdražování po zavedení nové měny. V průzkumu tuto obavu vyjádřilo 74 procent obyvatel Kypru a 65 procent Malťanů. Ztráty národní měny lituje menšina obyvatel - na Kypru 44 procent lidí, na Maltě dokonce jen 33 procent.

Dalšími zeměmi, které by v nejbližší době mohli přijmout euro jsou Slovensko, Estonsko, Lotyšsko a Litva, jejichž měny jsou již navázány na euro v rámci systému ERM II.

euro-kypr-malta-350.gif