Všeobecná rada Světové obchodní organizace (WTO) formálně schválila přijetí Ukrajiny za nového člena. Ukrajinský prezident Viktor Juščenko dal hned po hlasovacím aktu najevo, že Kyjev bude podporovat co nejrychlejší vstup Ruska do této organizace. Ukrajina bude mít nyní šest měsíců na ratifikaci přístupových dokumentů, po níž se automaticky stane členem za 30 dní. Zda se stane 152. nebo 153. členem, bude záviset na tom, zda ratifikaci stihne dříve než Kapverdy, jejichž přijetí WTO schválila v prosinci.

Ukrajina je spolu s Ruskem a Íránem jednou z posledních velkých zemí světa, které ještě ve WTO nejsou. Členství ve WTO otevře Ukrajině nové možnosti exportu průmyslového i zemědělského zboží. Vstup do WTO by Ukrajině mohl dát páku vůči Rusku, které o vstupu do WTO stále jedná; se vstupem nového člena musejí souhlasit všechny dosavadní členské země, které si mohou klást vlastní podmínky. Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem jsou napjaté, zejména kvůli nelibosti Ruska nad prozápadním směřováním Ukrajiny.

Prezident Juščenko ale naznačil, že Kyjev Moskvě žádné překážky klást nebude. "Ukrajina plně podporuje vstup Ruské federace a doufáme, že k tomu dojde, co nejdříve, jakmile to bude možné," řekl prezident novinářům v ženevském ústředí WTO. Rusko je pro Ukrajinu druhým největším obchodním partnerem po EU.

Členstvím Ukrajiny po 14 letech jednání se z části naplňuje Juščenkův slib posunout Ukrajinu k Západu. Juščenko se také snaží nasměrovat Ukrajinu do vojenské aliance NATO, což ale naráží na silný odpor Ruska. Ekonomika Ukrajiny podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) od roku 2000 roste průměrným tempem 7,4 procenta ročně, a patří tak k nejrychleji rostoucím ekonomikám světa. Ekonomika země bez větší újmy překonala i poslední tři roky, kdy se potýkala s nepokoji na politické scéně.

Jako člen WTO Ukrajina může zahájit bilaterální rozhovory se zeměmi, které ve WTO ještě nejsou, což je například Rusko. V této souvislosti se objevily spekulace, že Ukrajina by se mohla pokusit Rusku ve vstupu do WTO bránit. Například Gruzie svého členství ve WTO při jednání s Ruskem využívá a ruský vstup do organizace oddaluje.