Z hodnocení českého konvergenčního programu, který je jakýmsi "jízdním řádem" na cestě k euru vyplývá, že Evropská komise příští týden pochválí českou vládu za hospodaření. Hodnocení Bruselu je ve srovnání s loňským rokem výrazně odlišné a mnohem pozitivnější. Loni hrozilo, že vláda nedodrží závazky týkající se výše schodku veřejných financí.

Letos je ovšem vše jinak a i hospodaření státu loni nakonec proti předpokladům dopadlo výrazně lépe. Zatímco zpočátku loňského roku ekonomové, ministerstvo financí, Evropská komise a další očekávali, že rozpočtový deficit dosáhne čtyř procent HDP, ve skutečnosti byl zhruba o dva procentní body nižší.

Letos se Česko podle Bruselu vejde pod "klíčovou" tříprocentní hranici, která je mimo jiné nutná i k přijetí evropské společné měny. To bude mít za následek, že Evropská unie s Českem s největší pravděpodobností po letech ukončí proceduru pro nadměrný schodek veřejných financí.

Náprava deficitu v roce 2008

"Program je konzistentní s nápravou nadměrného rozpočtového deficitu v roce 2008," uvedla komise. Česku ovšem v podstatě nezbývá nic jiného, než se letos v případě deficitu vejít pod tři procenta HDP. V opačném případě by totiž Praze hrozily sankce, v krajním případě i zastavení toku peněz z evropských fondů do země. Dosud se to ale ještě nikdy nestalo.

Z krátkodobého hlediska prý české veřejné finance vypadají podle komise naprosto bezproblémově. Určitá nebezpečí hrozí především z dlouhodobého pohledu. Česká republika by tak co nejdříve měla přistoupit k reformě penzijního a zdravotnického systému, jež ohrožuje především stárnutí populace.

Komise rovněž upozorňuje na možnost většího tlaku na růst spotřebitelských cen, především kvůli růstu nepřímých daní a růstu cen komodit.