Evropská unie zaváděla biopaliva s cílem omezit emise skleníkových plynů. Biolíh ze zemědělských produktů měl v palivech postupně nahrazovat ropnou složku, při jejíž spalování se uvolňují tzv. skleníkové plyny. Vědci ale rychle ukázali, že při výrobě biolihu se skleníkových plynů uvolní více, a ekologických příspěvek je tak záporný.
Novým kritikem Evropské unie a jejího plánu zavádění biopaliv je výkonná ředitelka Světové potravinového programu OSN, Josette Sheeranová. Ta ve čtvrtek v Bruselu řekla, že biopaliva významně přispívají k celosvětovému růstu cen potravin a vyzvala Evropskou unii, aby se nad postupem nahrazování ropných paliv produkty ze zemědělských plodin zamyslela znovu a lépe.
Biopaliva budou bez spotřební daně - více ZDE
Navzdory sílící kritice Evropská unie ve svém plánu zavádění biopaliv pokračuje. Na konci února kvůli tomu česká vláda schválila víceletý program dalšího uplatnění biopaliv. Podle programu budou biopaliva od roku 2009 po dalších šest let osvobozena od spotřební daně.
Růst cen potrvá nejméně do roku 2010
Díky různé podpoře Evropské unie se zemědělcům vyplácí prodávat úrodu výrobcům biolihu. Díky tomu se zvedá cena zemědělských produktů, a tím i cena potravin. Ceny pak přímo ohrožují dostupnost potravy v chudých zemích.
Podle Sheeranové potrvá vlna růstu cen potravin nejméně do roku 2010. "Naše hodnocení je takové, že současná cenová úroveň zůstane příštích několik let a spíše budou ceny růst, pravděpodobně nejméně do roku 2010," uvedla Sheeranová. Dodala, že OSN bude kvůli vyšším cenám potřebovat na potravinovou pomoc chudým zemím od západních vlád dalších 500 milionů dolarů (8,3 miliardy Kč).
Prodat úrodu výrobcům potravin se často nevyplatí
Na ceny potravin podle Sheeranové silně působí také přesouvání spekulativních investic na komoditních trzích. To přitom podle Sheeranové není žádná krátkodobá "bublina", ale vlna, která bude trvat déle. Spekulativní investice do zemědělských komodit podle analytiků využívají právě nynější horečky biopaliv, kvůli níž je úrodu často výhodnější prodat výrobcům biolihu než producentům potravin. "Vlády se musejí pečlivěji podívat na souvislost mezi urychlováním spotřeby biopaliv a nabídkou potravin a více ji (politiku biopaliv) promyslet," řekla Sheeranová.
EU trvá na cíli dosáhnout do roku 2020 desetiprocentního podílu biopaliv v pohonných hmotách, přestože tato paliva jsou ve světě stále více kritizována. Snažit se zabránit oteplování klimatu používáním biopaliv je "pošetilý podnik", protože ze "zelených" paliv se při spalování uvolňuje velké množství skleníkového plynu oxid dusný. Říká studie vědeckého týmu vedeného laureátem Nobelovy ceny za chemii Paulem J. Crutzen. "Emise oxidu dusného samy o sobě jakýkoliv přínos ruší," řekl agentuře Reuters spoluautor studie, profesor Keith Smith. Plodiny pěstované v Evropě a USA k produkci čistých biopaliv mají ve skutečnosti na klima horší vliv než paliva z ropy.
Biopaliva škodí klimatu víc než ropa, tvrdí studie - čtěte ZDE
Britský parlamentní výbor pro hodnocení životního prostředí již v lednu vyzval tamní vládu, aby na využívání biopaliv uvalila moratorium. Zpráva výboru tvrdí, že jejich vliv na životní prostředí je záporný a pěstování zdražuje potraviny. Informoval o tom předseda výboru Tim Yeo, podle kterého by růst cen potravin mohl ohrozit potravinovou bezpečnost v rozvojových zemích.
Britové varují před biopalivy. Blíží se jejich konec? - čtěte ZDE
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist