Víkendové pololetní zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) zastínila podle světových agentur aféra prezidenta SB Paula Wolfowitze, který před dvěma lety zajistil své přítelkyni vysoce placenou pozici v bance. Diskuse na jednání se jinak týkaly rizika vyšší inflace, tokům rozvojové pomoci, liberalizace světového obchodu či vyváženosti světové ekonomiky.
Wolfowitz v roce 2005 bez konzultace s výborem banky zajistil své přítelkyni Shaze Rizaové povýšení a nadprůměrný růst platu. Nyní přiznal, že nejednal správně. "Celá tato věc banku (SB) poškodila a vůbec se neměla stát," řekl britský ministr pro mezinárodní rozvoj Hilary Benn. Sám Wolfowitz přitom ani nenaznačil, zda se chystá kvůli aféře rezignovat.
Čína slíbila snížení přebytku
Několik výzev pro Čínu
Nejvyšší finanční činitelé skupiny sedmi nejbohatších států světa G7 v pátek konstatovali, že se světová ekonomika stává stále vyváženější. Vyzvali ale opět Čínu, aby umožnila pružnější vývoj směnných kurzů své měně jüan.
Čína na zasedání slíbila, že sníží svůj obchodní přebytek. Hodlá to zajistit finančními reformami a opatřeními, kterými zvýší domácí poptávku. K vyšší flexibilitě jüanového kurzu, po níž Západ usilovně volá, zpráva uvádí pouze "postupné zvyšování" jako v předchozích případech.
Hospodářství Spojených států je podle ministrů nadále stabilní, i když domácí poptávka polevila. Zdravý vývoj podle nich prokazuje také eurozóna a připomněli také, že se začíná zotavovat i japonská ekonomika, a tento trend by měl pokračovat. Skupina zahrnuje USA, Velkou Británii, Kanadu, Francii, Německo, Itálii a Japonsko.
MMF má zájem o českou reformu
Člen vedení Evropské centrální banky (ECB) Klaus Liebscher přivítal, že ministři financí G7 na svém pátečním zasedání zaujali ostřejší postoj vůči riziku vyšší inflace. Inflační tlaky ve světové ekonomice sice polevily, zůstávají ale stále hrozbou, dodal prezident nizozemské centrální banky Nout Wellink.
MMF zajímá česká reforma
Na zasedání také zaznělo, že tržní kurz eura je vzhledem k hospodářskému vývoji eurozóny férový. Evropský ředitel MMF Michael Deppler také připomněl, že eurozóna má prostor pro další zvyšování eurových úrokových sazeb.
Co se týče České republiky, hodlá MMF prostudovat připravovanou reformu veřejných financí. "Nepochybně při příští návštěvě MMF toto bude klíčové téma," řekl ve Washingtonu viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Dodal ovšem, že pro ekonomy je zatím těžké situaci hodnotit, protože představa reformy veřejných financí sice existuje, ale není schválená.
Slovenský ministr financí Jan Počiatek na zasedání ujistil, že země udělá maximum pro to, aby mohla začít platit eurem v roce 2009, jak plánuje. Obavy z toho, že rozpočtový deficit Slovenska překročí stanovený limit, jsou podle něj neopodstatněné. Uvedl také, že se růst slovenské ekonomiky, který již patří mezi nejrychlejší na světě, může ještě zvýšit. Podle Počiatka ale nehrozí nebezpečí, že by se slovenská ekonomika přehřála.
Co se týče České republiky, hodlá MMF prostudovat připravovanou reformu veřejných financí. "Nepochybně při příští návštěvě MMF toto bude klíčové téma," řekl ve Washingtonu viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Dodal ovšem, že pro ekonomy je zatím těžké situaci hodnotit, protože představa reformy veřejných financí sice existuje, ale není schválená.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist