Nejdražší benzin s oktanovým číslem 95 nyní v Evropě natankují motoristé v Norsku, kde litr vyjde na 1,57 eura (asi 41,80 koruny). Naopak nejlevnější benzin je v Rusku, kde litr stojí o euro méně. Motoristé za něj zaplatí v přepočtu 15,30 koruny. Česko je zhruba uprostřed žebříčku 32 evropských zemí. Vyplývá to z aktuální statistiky Ústředního automotoklubu. Téměř žádné evropské zemi se v posledních týdnech nevyhnula vlna prudkého zdražování pohonných hmot v souvislosti s nedávným vzestupem cen ropy.
Ve Velké Británii se například cena benzinu i nafty během tohoto týdne vůbec poprvé v historii přehoupla přes jednu libru. Podle údajů ostrovní automobilové asociace stál v týdnu litr benzinu v Británii průměrně 101,51 pence (přibližně 37,80 koruny) a litr nafty 105,44 pence (cca 39,30 Kč). "Ceny zřejmě porostou i nadále vzhledem k drahé ropě a sníženým dodávkám z rafinerie v jihovýchodní Anglii, kterou koncem října postihl požár," uvedli zástupci asociace.
V Británii jsou nyní vedle Německa, Belgie, Nizozemska a Norska pohonné hmoty nejdražší. Německo dokonce již zažilo první protestní shromáždění kvůli vysokým cenám benzinu. V pátek před zemským parlamentem ve Schwerinu protestovalo několik stovek lidí. Během posledního týdne se tu cena benzinu zvedla zhruba o deset centů (2,70 koruny).
Motoristé, kteří chtějí koupit benzin nejlevněji, by se museli vypravit na východ kontinentu. Benzin i nafta jsou bezkonkurenčně nejlevnější v Rusku, které následuje trojice pobaltských států. Za méně než euro lze benzin ještě koupit u čerpacích stanic v Rumunsku.
Česká republika je nyní zhruba v polovině žebříčku sledovaných zemí. Podle aktuálních údajů společnosti CCS stojí v Česku litr benzinu 30,98 koruny a litr nafty 31,76 koruny. I v Česku se podle analytiků ještě cena pohonných hmot zvýší. "Benzin i nafta by měly příští týden zdražit zhruba o 20 až 30 haléřů na litr," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.
Ještě v květnu však mělo Česko sedmý nejlevnější benzin ze 32 evropských zemí. Posun o několik příček nahoru během zhruba půl roku způsobilo zejména posilování koruny vůči euru, které benzin v eurovém vyjádření relativně vůči ostatním zemím zdražilo. Rozdíly v cenách pohonných hmot napříč Evropou lze podle analytiků přičíst zejména různě vysokým sazbám spotřebních daní v jednotlivých zemích. Paliva jsou totiž nejdražší tam, kde jsou i nejvyšší daně ze spotřeby.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist