tisicikoruna-192.jpgZměny daní, které vláda prosadila v loňském roce se poprvé projevily v konkrétních číslech. Za únor vybralo ministerstvo financí na daních zaměstnanců 7,6 miliardy korun. Za první dva měsíce tak stát na daních získal o 0,9 miliardy více.

Po zohlednění inflace je reálný daňový výnos menší, než minulý rok. Je však vysoko nad očekáváním, protože se počítalo s propadem příjmů kvůli nižsí sazbě daně.

Experti našli vysvětlení vysokého výběru v tom, jak své daně optimalizují podnikatelé. Ti mají letos možnost svůj zisk danit jako právnické osoby se sazbou 21 procent, nebo si zisk vyplatit a zdanit ho daní z příjmu fyzických osob, která je patnáctiprocentní.

Nárůst daňových příjmů podle analytika Raiffeisenbank Aleše Michla přinesl stabilní tři roky trvající ekonomický růst. "Problémem státu nejsou daňové sazby, ale jeho výdaje. Pokud vláda chce působit na ekonomiku pozitivně, měla by nejdříve přes úspory vyrovnat rozpočet," uvedl pro server iHNed.cz Michl.

Další snižování daní na obzoru

Velký daňový výnos je dobrou zprávou pro další požadavky na snižování daní. V příštím roce se počítá se snížením daně z 15 na 12,5 procenta, současně se ale mají snížit odečitatelné položky, což by bylo nevýhodné především pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Proti tomu se staví poslanec Vlastimil Tlustý z ODS. Ten požaduje, aby se odpočty snížily méně, aby ani lidé s nízkými příjmy na změnách neprodělali.

Esem v rukávu je pak podle Michla kompletně nový zákon o daních z příjmu. "Ten se rodí na ministerstvu financí. Dříve, než bude materiál rozeslán do připomínkového řízení, by měl být předložen k diskusi. Klíčové je, aby byla snaha o kompromis mezi zástupci podnikatelů i zaměstnanců. Polemika nad daňovými sazbami je nepodstatná. Gró je v jednotné filosofii normy. V jednoduchosti a srozumitelnosti," upozornil Michl.

Poslanci ODS zdůrazňují, že hlavním kritériem daňových změn bude dopad na státní rozpočet. "Nesmí se nadále prohlubovat deficit veřejných financí," sdělil ekonomický expert ODS Martin Doktor.

Kromě daní se také hovoří o snížení sociálního pojištění. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas však zatím nechce prozradit, o kolik by mohly odvody klesnout. Dnes činí 34 procent hrubé mzdy, které se dále dělí na 1,6 procenta na  podporu v nezaměstnanosti, 4,4 procenta na nemocenskou a 28 procent jde na výplatu důchodů. Jisté zatím je, že se o 1,9 procenta sníží odvod na nemocenskou.