Evropská komise (EK) příští středu podpoří 7. května přijetí eura na Slovensku od začátku příštího roku. Slovensko se tak stane 16. zemí eurozóny. Informoval o tom internetový server EUobserver, který má návrh doporučení EK k dispozici. Komise se chystá zveřejnit doporučení právě příští středu.

Ve zprávě Evropská komise potvrdila, že země splnila všechny podmínky pro přijetí eura 1. ledna 2009. "Ve své konvergenční zprávě Komise uvedla, že mezi hodnocenými členskými státy Evropské unie splnilo podmínky pro zavedení eura pouze Slovensko," uvádí se v návrhu nového dokumentu, který má definitivně posvětit vstup našich východních sousedů do eurozóny.

Více o euru a jeho přijetí v nových zemích

Konvergenční zpráva hodnotí ekonomický a fiskálně-politický vývoj členů EU, kteří nejsou v eurozóně. Slovensko o přijetí mezi státy eura oficiálně požádalo na začátku dubna po několika letech plnění kritérií pro vstup.

Ačkoliv není stanovený žádný časový limit, do eurozóny musí dříve nebo později vstoupit všechny státy Evropské unie. Výjimku z povinnosti připojit se k zemím Evropské měnové unie mají jen Dánsko a Velká Británie.

Euro ale není vítáno jako jednoznačné dobro. Řada ekonomů upozorňuje, že nahrazením národních měn eurem se zabrzdí jeden z konvergenčních kanálů. Státy mimo eurozónu se k západním státům přibližovali skrze sílící kurzy svých měn. To na Slovensku skončí a místo toho zrychlí inflace, stejně jako před časem ve Slovinsku, kde se inflace rychle vyšplhala na vrchol celé Evropsjké měnové unie. Před inflací na Slovensku ze stejného důvodu varoval i český prezident Václav Klaus.

Více o prezidentově kritice eura

Návrh dokumentu EK říká, že "slovenský rozpočtový deficit se zdá spolehlivě a udržitelně stlačený pod hranici kritéria 3 procent HDP." Inflace je podle stejné zprávy také jistě pod požadovanou hodnotou a zdá se, že pod ní zůstane.

Největším rizikem rozpočet

Relativně nejproblematičtějším místem tak zůstává rozpočtová politika. "Řekli jsme Slovákům několikrát, že jejich postoj k fiskální politice není tak ambiciózní, jak je žádoucí," řekl v pondělí na tiskové konferenci komisař Joaquin Almunia.

Ministři financí EU budou reagovat na doporučení komise v červnu. Na konci tohoto měsíce se také očekává formálně definitivní potvrzení vstupu Slováků do eurozóny a v červenci se přijme pevný kurz Slovenské koruny a eura."Nevím, zda-li euro zrychlí růst slovenského hrubého domácího produktu, nebo ne. Existují strašně krátké časové řady a modely není čím naládovat. A to je ten největší problém - velice těžko se vyhodnocuje prospěšnost vstupu do eurozóny," zdůraznil pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbanky Aleš Michl.

Podle Michla navíc nejsou věrohodné analýzy sladěnosti. "Máme například málo údajů o tom, jak se chová ekonomika střední Evropy, když je eurozóna v recesi. Slovensko může vydělat nebo prodělat - jak to bude, je nejisté, riskantní, nepředvídatelné. Proto říkám, euro je risk, který bych si na triko zatím nevzal," dodal Michl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist