Český statistický úřad zveřejnil předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) v prvních třech měsících roku. Pokud se nepočítají sezónní vlivy, pak HDP vzrostl o 0,9 procenta v porovnání s posledním čtvrtletím loňského roku.

Meziročně však ekonomika roste už jen o 5,4 procenta, tedy nejméně za poslední tři a půl roku.

Za zpomalením vidí analytici hlavně menší útraty domácností, které přestaly utrácet kvůli reformním opatřením vlády a kvůli růstu cen potravin. V porovnání se západní Evropou a USA jde však stále o excelentní výsledek.

"Už březnové údaje o maloobchodních tržbách naznačily, že si zpomalování hospodářského růstu v eurozóně a silná koruna začínají vybírat svou daň," uvedl analytik Patria Finance David Marek v on-line rozhovoru se čtenáři iHned.cz. "V horizontu nejbližších let by si česká ekonomika mohla udržet solidní růst svého potenciálu. Samozřejmě ale může kolísat v rámci hospodářského cyklu," doplnil Marek.

Celý on-line rozhovor s Davidem Markem

Ke zvyšování výkonnosti ekonomiky částečně přispěl růst zaměstnanosti. Podle odhadu se po odstranění sezónních vlivů zvýšila celková zaměstnanost v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 procenta a meziročně o 1,7 procenta. Sezónně neočištěná zaměstnanost byla meziročně vyšší o 1,9 procenta, uvádí se ve zprávě ČSÚ.

"Do hospodářského růstu v prvním čtvrtletí se pravděpodobně promítla čísla slabého zahraničního obchodu v březnu a zpomalila také spotřeba domácností. Ke zpomalení růstu mohl přispět i vysoký základ prvního čtvrtletí předchozího roku, kdy ekonomika rostla o 6,5%. Zveřejnění podrobného složení HDP v červnu ovšem více napoví," okomentovala pro server iHNed.cz analytička X-Trade Brokers Lucie Vitamvásová.

Česká koruna podle Vitamvásové téměř nereagovala na zveřejnění výsledků hospodářského růstu, neboť vyšly zhruba podle očekávání.

Trh všeobecně očekával, že česká ekonomika zpomalí meziročně na 5,5 procenta z předchozího růstu o 6,6 procenta. Důvodem pro zpomalení růstu hrubého domácího produktu byl podle analytiků především pomalejší růst domácí poptávky i o něco nižší příspěvek zahraničního obchodu, jak naznačila březnová obchodní bilance. Na zpomalování hospodářského růstu ukazují i březnové údaje o průmyslové produkci.

Čtěte více o růstu české ekonomiky

 

"Loňské poslední čtvrtletí se lidé předzásobili kvůli vyššímu DPH a houfně navštívili lékaře před zavedením poplatku," řekl pro server iHNed.cz analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Domácí poptávku podle Marka zpomalily reformy, jež vedly k dočasnému zvýšení inflace. Příkladem za všechny jsou poplatky ve zdravotnictví, které znatelně ovlivnily maloobchodní tržby v lednu.

"Nicméně prozatím česká ekonomika odolávala domácím překážkám i vnějšímu zhoršování ekonomického počasí úspěšně. Je nasnadě se obávat stále se zhoršujícího obrázku ekonomické kondice eurozóny a negativních dopadů příliš rychlého posilování kurzu koruny," upozornil hlavní analytik Patria Finance David Marek.

Čtěte více o odhadech růstu české ekonomiky pro letošní rok

"Za celý letošní rok očekáváme zvýšení HDP o 4,7 procenta," dodal Marek.

Česká národní banka očekává růst o 4,7 procenta v roce 2008 oproti růstu v roce 2007 o 6,5 procenta. "Rizikem dalšího vývoje hospodářského růstu je silná koruna a zpomalení hospodářského růstu v zahraničí, tedy především v v zemích Evropské unie, které jsou hlavními exportními oblastmi ČR," upozornila Vitamvásová.

Pokles tempa růstu zaznamenala v prvním letošním čtvrtletí i slovenská ekoomika. Meziroční tempo růstu slovenské ekonomiky zpomalilo na 8,7 procenta z rekordních 14,3 procenta v předchozích třech měsících loni. Informoval o tom ve čtvrtek slovenský statistický úřad. Slovenská ekonomika však i nadále zřejmě zůstává jednou z nejvýkonnějších v Evropské unii.