Ten problém zná každý vytížený manažer. Doma kape kohoutek, je potřeba pověsit obraz a opravit protékající záchod. Ale kde na to vzít čas? S rostoucí životní úrovní se objevují i služby, o které by dříve zájem nebyl.

Zajímají vás informace o hlídání dětí - přeskočte SEM

Podívejte se na anketu

Problém může vyřešit služba zvaná "hodinový manžel". Za bizarním názvem se skrývá všeuměl v montérkách, který třeba spraví protékající záchod a po posečení trávníku bez mrknutí oka vysádruje díru ve zdi. Tedy zručný řemeslník, který se nebude striktně držet nějakého oboru, a udělá, co je potřeba. Pověsí lustr, poseče trávník, smontuje nábytek... Rozsah služeb je široký.

 Co "hodinový manžel" běžně umí

Opravit protékající WC
Vyměnit zámky a kliky
Zapojit elektrospotřebiče, zavěsit lustr
Truhlářské práce
Opravit zeď, střechu
Vyměnit zásuvky a vypínače, zavěsit lustr
Posekat trávu, vyplít zahradu, pokácet strom, naštípat dříví
Opravit pračku, myčku, ledničku...
Uklidit - luxování, klepání koberců, odvoz věcí do sběru, odhrabání sněhu, složení uhlí
Vyřešit drobné problémy s počítačem či tiskárnou
Stěhovat, smontovat nábytek
Položit plovoucí podlahu, koberec či linoleum
Vyvrtat díry na zavěšení obrazu, garnýží, poliček...
Malovat, natírat, lakovat
Dojít na nákup

Zdroj: HN

Podle dostupných zdrojů služba původně vznikla jako ruský nápad. Snad kvůli časté indisponovanosti tamních manželů.

Přijede i o víkendu nebo svátcích

Pro zákazníky je největším lákadlem, že hodinový manžel se zabývá i drobnými pracemi, na které by se "klasického" řemeslníka nevyplatilo objednávat. Počítá si jednotnou hodinovou sazbu na všechny své služby.

Například na uražený roh zdi je zbytečné povolávat zedníka. "Nebo když se sejde rozbité křeslo, protékající záchod a neposečená zahrada, pak se mi hodinový manžel vyplatí víc než volat několik odborníků," vysvětluje Hana Doležalová, která už podobné služby využila.

Takový řemeslník cestou nakoupí i potřebný materiál, což Haně Doležalové ušetří čas. "Ani bych nevěděla, co přesně mám kupovat," říká. Aby se jí to opravdu vyplatilo, sepíše si před zavoláním seznam všeho potřebného, aby čas "hodinového manžela" plně využila.

Další výhodou je, že "hodinoví manželé" jsou oproti jiným řemeslníkům ochotni pracovat až ve večerních hodinách, kdy lidé přicházejí z práce, nebo o svátcích.

"Snažíme se zákazníkům vyjít vstříc, a tak pomáháme třeba i o víkendech," potvrzuje Karel Proksch z firmy JMK real, která zaměstnává pět hodinových manželů. Nejvíc lidé chtějí drobné řemeslné práce, jako je montáž nábytku nebo vrtání do zdi. "Po jednom našem manželovi ale chtěli, aby nastříhal a pověsil záclony. Zaskočilo ho to, ale zvládl to," dodává Proksch. Před pár lety, když služba začínala, byly zákazníky zejména ženy, které si s řemeslnými pracemi nedokázaly poradit. V poslední době je ale stále více zákazníků, kteří se kutilstvím prostě zabývat nechtějí.

Cena za práci začíná na 160 korunách za hodinu

Ceny za tyto služby začínají v regionech na 160 korunách, v Praze pak běžně přesahují 300 korun. Každá další hodina je ovšem levnější a při celodenní práci je valná většina těchto řemeslníků ochotná smlouvat.

080515_26.gif

Dopravu do bydliště objednavatele služby zahrnují některé firmy do ceny první hodiny práce. Ovšem zpravidla jen do určité vzdálenosti, například do patnácti nebo dvaceti kilometrů od místa sídla firmy. Jiní si účtují sazbu až osm korun za ujetý kilometr nebo jednotný paušál 150 korun na cesty po Praze.

Materiál na opravy se platí zvlášť. "Hodinoví manželé" ho však obvykle účtují v nákupních cenách, neberou si marži. Pokud ovšem budou kupovat věci na objednávku, napočítají si čas strávený v obchodech.

Řemeslníka se ptejte, jestli je pojištěný

Při hledání "hodinového manžela" je dobré být opatrný stejně jako u jiných řemeslníků. Jak se vyvarovat toho, aby nepřijel člověk, který danou věc neumí opravit? "Vždy se pečlivě ptáme, co zákazník chce. Domluvíme se, co umíme a neumíme udělat," vysvětluje Karel Proksch.

Dodává, že firma má několik odborníků a podle typu zakázky vyšle konkrétního specialistu. "Můžeme tak zákazníkovi nabídnout nejvhodnějšího člověka," říká Karel Proksch..

Klient, který si tyto služby objedná, by se měl také ptát či pídit po tom, zda má "hodinový manžel" pojištění na škody. V případě nějaké havárie či nepříjemnosti pak bude vymáhání odškodnění mnohem jednodušší.

Další netradiční služby

Dovoz nákupu domů

Službu nabízejí obchody ve větších městech. Zákazníci mohou objednat potraviny, nápoje, drogerii, hygienické i kancelářské potřeby, noviny, léky i hračky. Zásilka přijede do tří hodin.
Služba se účtuje podle hmotnosti a vzdálenosti. Nákupy do 50 kilogramů v okruhu 10 kilometrů je možné pořídit i do 200 korun. Přesahuje-li nákup určitou hodnotu, například dva či tři tisíce Kč, bývá dovoz zdarma.
www.mared.cz, www.nakupdomu.com, www.nakupdomu.cz, www.allpraha.cz.

Příprava party

Firmy zařídí catering pro rodinné oslavy i výzdobu bytu. Připraví pozvánky, dekorace, balonky, slavnostní tabuli, hudbu i dárky. Mohou obstarat i program, sehnat kapelu, klauna pro děti nebo zařídit tvůrčí činnosti.
Za zprostředkování agentury účtují 5 až 10 % z celkových nákladů na akci. Ty však mohou být nižší než obvykle, protože firmy mají u dodavatelů množstevní slevy.
Například
www.mojeparty.cz, www.agenturaaki.cz, www.ab-party.cz, www.aristokrat.cz.

Sestavení jídelníčku a dovoz JÍDLA

Dietologové sestaví pět jídel denně člověku na míru a dovezou je domů či do práce.
Jídlo na den 267 Kč
Dovoz jídla 1100 Kč/měsíc
Služba celkem asi 7500 Kč
www.krabicky.com/hubnuti, poradny.abecedazdravi.cz

Svatby na klíč

Koordinátor připraví harmonogram svatby a sladí celou akci v jednotném stylu. Zařídí oznámení, pozvánky, hudbu, program, cukroví, limuzínu, ohňostroj, ubytování i právní stránku věci.
Provize agentuře se pohybuje od 7 do 15 % z nákladů akce.
Např.
www.romantikparis.cz, www.autentik.cz, www.svatbysluzby.cz, www.vewe.cz, www.wedding-day.cz.

Péče o seniora

Charity, pečovatelské služby i soukromé firmy nabízejí donášku obědů, podávání léků, pomoc s běžnými úkony, vyprání prádla, pomoc s hygienou i celodenní dohled.
Donáška oběda 10 až 50 Kč
Koupel 40 až 70 Kč
Úklid 40 až 80 Kč
Denní stacionář od 10 Kč/hod. (cena neobsahuje jídlo)
Noční dohled 700 Kč
www.mpsv.cz, městské úřady - odbory sociální péče, www.sluzbyprodomacnost.cz.


 

 

Profesionální hlídání dětí: od 70 na hodinu

Hlídání dětí chůvou nebo agenturou je pro mnoho vytížených žen a mužů jedinou alternativou, jak skloubit práci a rodinu.

Přečtěte si také

Nejdražší, ale také nejbezpečnější servis vám poskytnou profesionální firmy zaměřené na hlídání dětí. Na tyto agentury se můžete obrátit, když chcete pravidelné, ale i jednorázové hlídání. Své služby většinou poskytují ve všední dny, víkendy i svátky. Nabízí také vyzvedávání dětí ze školky nebo jejich doprovod do zájmových kroužků či k lékaři. Věk hlídaných dětí může být takřka od novorozeňat až po školáky.

Jak zvolit dobrou chůvu či kvalitní agenturu

 Výběr chůvy

Důkladně prověřte její reference, vzdělání, praxi a profesní minulost.
Zajímejte se o rodinné zázemí chůvy a návyky.
Požadujte kopie osobních dokladů a výpis z trestního rejstříku.
Při výběru dejte na instinkt a osobní sympatie.
Při první návštěvě zůstaňte doma a pozorujte její chování k dítěti.
Klíče od bytu či domu jí předejte až po nabytí důvěry.

 Jak poznat kvalitní pečovatelku

Na hlídání se dostavuje včas, dětem věnuje soustředěnou pozornost.
Dbá především na bezpečnost a zdraví.
Chová se k dětem vlídně, je-li však třeba, i důrazně.
Vymýšlí pohybové a duševní aktivity.
Respektuje individualitu a zvyky jedince, do ničeho děti nenutí.
Dbá na dodržování hygienických pravidel u dětí.
Informace sdělené dítětem považuje za důvěrné.
V případě mimořádných problémů kontaktuje rodiče.

 Výběr agentury

Vyjděte z referencí a doporučení známých.
Navštivte agenturu osobně.
Prověřte pojištění provozní odpovědnosti agentury.
Čtěte pečlivě smlouvu předem a nejasnosti chtějte vysvětlit.
Nechte si osobně představit více pečovatelek.

Zdroj: HN

Ceny za pravidelné dlouhodobé hlídání, nejčastěji v době od 8 do 20 hodin, se pohybují v rozmezí 100 až 150 korun za hodinu. Jednorázové hlídání bývá dražší. Stojí od 150 do 200 korun. Příplatek za hlídání více dětí závisí na jejich počtu a věku, liší se podle konkrétní agentury a může být až 30 procent běžné sazby za hodinu.

Za hlídání v noci připlatíte nejčastěji 30 korun na hodinu, víkendy a státní svátky jsou dražší často až o 50 procent základní sazby.

Agentura by měla být pojištěna

Hlavní výhodou spolupráce s agenturou je, že vstupujete do obchodního vztahu. Odpadá vlastní vyhledávání a výběr vhodných chův, ten již provedla agentura. Vybrané pečovatelky prověřila, podepsala s nimi pracovní smlouvu a proškolila.

Mělo by být samozřejmostí, že agentura je pojištěna proti podnikatelským rizikům. Pojištění by mělo krýt nejen škody na domácnosti způsobené chůvou, ale i úrazy či smrt dítěte.

"Takové pojištění jsem si sjednala u Kooperativy na úplném začátku podnikání," uvádí Veronika Voců z hlídací agentury Amálka.

Další předností agentur je, že disponují týmem pečovatelek, a mohou tak pružně reagovat na mimořádné změny, jako je nemoc dítěte nebo pečovatelky.

K požadavku na výměnu chůvy dochází ze strany rodičů jen zřídka, ale agentury se tomu nebrání. "K výměně chůvy s denní návštěvou rodiny dochází nejdéle do 14 dnů. Při menším rozsahu hlídání, například doprovod na zájmový kroužek, do příští návštěvy," říká Andrea Martinů z agentury Mia.

Chůvy na živnostenský list mají odborné vzdělání

Pokud se však rozhodnete pro služby pečovatelek s živnostenským listem, zaplatíte méně. Účtují si od 70 do 90 korun za hodinu. Vzdělání pečovatelek je nejčastěji pedagogické nebo zdravotnické. "Kromě vzdělání však dobrá pečovatelka musí mít především vztah k dětem a schopnost zapadnout do rodiny," říká Lenka Čerstvá z agentury Bibo.

Jako alternativa profesionálních chův či agentur může sloužit student či studentka. Snadno je seženete na inzerát především o prázdninách. Neúčtují si tolik jako specializované agentury. Zaplatíte jim obvykle 50 až 100 korun za hodinu.

kolik-stoji-hlidani-deti.gif

Související