Obě společnosti shodně prohlásily že z vrtu tryskala ropa s nízkým obsahem síry a že bez dalších průzkumů naleziště odmítají odhadovat kapacitu ložiska.
Agentura Dow Jones Newswires ale citovala nejmenovaného představitele, podle nějž může ložisko obsahovat až 730 milionů barelů ropy. Kaspické moře se považuje za třetí největší rezervoár energií na světě.
Pole leží ve střední části Kaspického moře u rusko-kazachstánské hranice,
Lukoil a Gazprom založily v roce 2003 společný podnik v rámci rusko-kazachstánské dohody o rozdělení severní části Kaspického moře. Podle smlouvy připadla centrální oblast Rusku s tím, že Rusko a Kazachstán budou těžit společně, pokud se na území ropa objeví. Za Kazachstán se na projektu podílí podnik KazMunaiGaz.
Lukoil řadí Kaspické moře mezi klíčové oblasti svého růstu; od roku 1999 do roku 2005 nalezl v oblasti šest nových ložisek ropy. Podnik dodává, že je do roku 2016 schopen jen ze dvou z nich těžit 240.000 barelů za den, napsaly agentury Reuters a AP.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist