První polovina týdne jednoznačně patřila dolaru, který byl podpořen především dobrými výsledky z americké ekonomiky a vyjádřením šéfa americké centrální banky (Fed) Bena Bernankeho. Ten při první příležitosti v úterý podpořil dolar slovy o dolaru a jeho vlivu na inflaci v USA.
Řekl, že slabý dolar znepokojuje centrální banku a že centrální banka bude jeho vývoj pečlivě sledovat. To bylo poprvé, co Bernanke komentoval slabý dolar. Další den Bernanke trhy ještě více utvrdil v tom, že sazby se už snižovat nebudou a naopak finanční trhy začaly započítávat zvýšení sazeb v USA koncem roku.
Evropská centrální banka překvapila
Většina účastníků trhů neočekávala na tiskové konferenci po zasedání Evropské centrální banky nic jiného než zopakování, že přetrvávají inflační tlaky v eurozóně. To byl ale omyl. Jean-Claude Trichet překvapil prohlášením, že bankovní rada se zabývala možností zvýšení sazeb a že existuje reálná možnost zvýšení sazeb na červencovém zasedání banky.
I když data zveřejněná z eurozóny v průběhu týdne nebyla příznivá, euro během jednoho dne smazalo ztráty z počátku týdne. Páteční zveřejnění zprávy z amerického trhu práce obchodníky také nepotěšilo, i když celkově zpráva vyzněla spíše smíšeně pro dolar. Pár EUR/USD se dotkl během týdne až kurzu 1,5364.
Výraznější ztráty v tomto týdnu utrpěla britská libra, na kterou dolehly špatné zprávy z trhu s bydlením ve Velké Británii. Libře nepomohlo ani rozhodnutí Bank of England o zachování sazeb na 5 procent. Vůči euru oslabila libra o 1,5 %. K dolaru libra v druhé polovině týdne stahovala ztráty především díky slabšímu dolaru.
Česká koruna zase trhá rekordy
Ve středoevropském regionu měly měny spíše tendenci oslabovat, až tedy na českou korunu, která překvapila silným posílením a marně se hledají důvody k tomuto posílení. Žádná makroekonomická data, která by další zisky koruny podpořila, zveřejněna nebyla.
Koruna se během týdne dostala až na 24,50 korun za euro a vytvořila tak nový rekord. V pátek před závěrem obchodování byla koruna na úrovni 24,59 korun za euro, což odpovídá posílení během týdne asi o 1,6 procenta. K dolaru měla koruna tendenci výrazněji zpevňovat až v druhé polovině týdne.
Dobrá nálada na české koruně neovlivnila ostatní měny v regionu. Slovenská koruna k euru oslabila o 0,3 %. Maďarský forint výrazněji zkorigoval předchozí zisky a poprvé po pěti týdnech zakončil týden slabší k euru. Forint oslabil přibližně o 3 % na 247 forintů za euro. Polský zlotý oslabil asi o 0,8 % na kurz 3,39 zlotých za euro a zkorigoval tak zisky z minulého týdne.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist