Ministři financí nejbohatších zemí světa (G8) na svém víkendovém setkání v Japonsku varovali před vzdouvajícími se cenami komodit, které by podle nich mohly vážně poškodit celosvětový ekonomický růst. Nepřišli však se žádným plánem na zklidnění trhů a protestů proti vzrůstajícím životním nákladům.
"Není přehnané říci, že svět čelí největší krizi od ropných šoků sedmdesátých let kvůli s raketově rostoucím cenám ropy, potravin a surovin," vyostřil situaci prezident Jižní Koreje Lee Myung-bak na asijsko-evropském setkání ministrů financí v jeho zemi. Napsala to agentura Reuters. Téma inflace dominovalo celé schůzce.
Ceny ropy a potravin se přelijí do celé ekonomiky
Zástupce Mezinárodního měnového fondu (MMF) Takatoshi Kato upozornil, že je potřeba minimalizovat druhotný efekt, kdy se vysoké ceny potravina pohonných hmot rozprostřou do cen veškerého zboží a služeb a lidé budou požadovat vyšší mzdy. To by mohlo nastartovat inflační spirálu.
Poslední komentáře z Evropské centrální banky (ECB) a amerického Fedu utvrdily trhy v očekávání vyšších úrokových sazeb, které by měly růst cen alespoň částečně potlačit. Viceprezident ECB Lucas Papademos prohlásil, že inflace v eurozóně ještě nějakou dobu poroste.
Inflace v USA nabírá na obrátkách. Překonala odhady
G8: Drahé komodity ohrožují globální ekonomiku, najděte příčiny
Ceny českých výrobců rostou, vzhůru je tlačí ropa
Inflace se v květnu nesnížila, zůstává těsně pod sedmi procenty
Očekává se, že ECB zvýší sazby už v červenci. Bylo by to poprvé od roku 1999. "Výhled pro cenovou stabilitu se podstatně zhoršil," řekl podel Reuters Papademos. V pondělí Eurostatem zveřejněná inflace v Evropské unii vzrostla v květnu už na 3,9 procenta z 3,6 procenta v minulém měsíci.
16letý rekord v eurozóně
V samotné eurozóně se inflace vyšplhala na 3,7 procenta, což je nejvíce za posledních 16 let. Její hodnota překonala očekávání analytiků. V České republice podle Českého statistického úřadu dosáhla inflace v květnu 6,8 procenta.
Zvyšování úrokových sazeb se očekává také ve Spojených státech, kde se inflace vyšplhala na 4 procenta. OECD předpovídá letos nejnižší hospodářský růst od roku 2002 a nejvyšší růst cen za posledních sedm let.
"Ceny komodit se staly číslem 1 mezi prioritami," řekl hlavní ekonom Unicredit Markets a Investment Banking Marco Annunziata. "Stagflace je nepochybně zásadním nevysloveným znepokojením," dodal podle agentury Bloomberg.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist