Nadprůměrnou úrodu obilí letos v Česku očekává Agrární komora. Zatímco loni farmáři sklidili z polí 7,153 milionu tun obilí, letošní sklizeň by se podle odhadu komory měla díky příznivému počasí a nárůstu osetých ploch pohybovat v rozmezí od 7,2 milionu tun do 7,5 milionu tun obilí. Řekl to Josef Kubiš z komoditní rady AK, podle kterého ale kvůli vysoké poptávce nelze letos očekávat pokles cen obilovin, které loni ve srovnání s rokem 2006 vzrostly až na dvojnásobek.

Větší sklizeň se letos očekává také v celé EU, která po loňském dramatickém růstu cen obilovin pozastavila platnost nařízení, jež nutí farmáře ponechávat část půdy ladem. Čeští zemědělci tak letos zvýšili rozlohu polí s ozimým obilím o 2,3 procenta, což ve srovnání s minulým rokem představuje navíc 22 000 hektarů. Rozloha polí s ozimou řepkou pro letošní sklizeň se meziročně zvýšila o 7,3 procenta, tedy o 24 000 hektarů.

Vysoká poptávka a nárůst cen

Ceny obilovin začaly prudce růst loni po letní sklizni, kdy některé z nich dosáhly až dvojnásobku hodnot z roku 2006. Zatímco loni v červnu stála tuna potravinářské pšenice na Plodinové burze Brno kolem 4000 korun, v prosinci to bylo již 6000. Na vývoj cen měla největší vliv situace na světovém trhu a vysoká poptávka po českých obilovinách.

V Česku se loni urodilo 7,153 milionu tun obilí, v celé EU to bylo 257 milionů tun. Podle předpokladu by v tomto roce měla sklizeň obilí v unii stoupnout přibližně o 30 milionů tun. Úroda řepky v ČR se loni pohybovala kolem 1,032 milionu tun, což je ve srovnání s průměrem předchozích tří let více o 170 000 tun.

Podle Českého statistického úřadu se loni obiloviny v Česku pěstovaly zhruba na 1,580 milionu hektarů polí, řepka byla naseta na 337 600 hektarech.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru