pociatek_ministr_financi_slovensko__192x128_.jpgPokud ministr financí Ján Počiatek (na snímku) ještě jednou selže, už mu nic nepomůže, tvrdí slovenský premiér Robert Fico. "Zlomím mu vaz. Nerozumím, jak může tak inteligentní člověk udělat takovou hloupost," řekl Fico.

Ve středu se totiž v médiích objevily informace, že se Počiatek a ředitel bratislavského letiště Karol Biermann krátce před určením centrální parity slovenské koruny setkali s manažerem finanční skupiny J&T Ivanem Jakabovičem na jachtě v Monaku.

K odvolání Počiatka však premiér důvod nevidí. "Proč bychom měli kvůli jednomu ministrovi obětovat dobré jméno celé vlády?" zeptal se. Počiatek udělal podle Fica hodně dobré práce.

Premiér tvrdí, že o změnu centrální parity požádal Počiatek dopisem z 20. května letošního roku. Rozhodlo se o ní o osm dní později. Dopis nebyl podle premiéra žádnou tajností, takže putoval ze Slovenska přes Slovinsko po celé Evropě.

"Problém byl v tom, že jsme nevěděli, zda to udělají. Centrální parita se udělala, neboť se obchodovalo, kurz koruny sílil šíleným tempem," uvedl Fico.

Čtěte více

Premiér si nemyslí, že by používal dvojí metr kvůli setkání ministra financí Počiatka a ředitele bratislavského letiště Karla Biermanna.Toho mají odvolat na páteční valné hromadě bratislavského letiště. Biermann to měl podle premiéra již dávno "nahnuté" kvůli situaci s rozvojem letiště a účastí na schůzce se zástupcem J&T to "jen dorazil".

"Bylo jen otázkou času, kdy jim skočím po krku," dodal Fico.

Počiatek v exkluzivním rozhovoru pro páteční Hospodárské noviny prohlásil, že podobným akcím, jako byla návštěva jachty J&T, se už bude vyhýbat. "Nyní si uvědomuji, že stačí milimetrový chybný pohyb. Musíte se vyhnout úplně všemu," řekl Počiatek.

Když celá kauza vypukla, Počiatek zalitoval, že se stal ministrem. Odejít ze svého křesla zatím neplánuje, i když nevyloučil, že o tomto kroku uvažoval. "V takto napjaté situaci a pod tímto obrovským mediálním tlakem vás napadá cokoli," dodal Počiatek.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist