Dopravci - protesty ve FranciiDálnice a silnice kolem řady velkých francouzských měst v pondělí ochromily nové protesty autodopravců, kteří se domáhají vládních opatření proti zdražování pohonných hmot. V rámci akce autodopravci zpomalují dopravu, blokují jízdní pruhy a vytváření bariér propouštějících jen osobní vozy. Na silnicích se vytvářejí mnohakilometrové fronty.

K již druhé takové akci během dvou týdnů vyzvala Národní federace silničních přepravců (FNTR). Není v tom však sama. Připojily se k ní i syndikát malých přepravců Unostra a odborová komora stěhováků. Jejich cílem je mimo snížení daně z pohonných hmot také to, aby se nadále nezvyšovaly silniční poplatky a aby se snížily podnikatelské dávky.

V Paříži se tak kamiónům v době oběda podařilo úplně zastavit dopravu, což společně s tropickými teplotami dokázalo řadu řidičů, kteří zůstali uvěznění v mnohakilometrových kolonách, náležitě rozzuřit. V pařížských ulicích se troubilo, nadávalo a sprostě gestikulovalo ještě více než normálně. Řidiči se na silnicích i srocovali, aby si na zamrzlou dopravu na rozžhavených dálnicích zanadávali společně. Zpoždění se dotklo i spousty autobusů, na které cestujících na některých zastávkách čekali úplně marně.

Paříž byla obklíčena z pěti stran

Dopravní situace bývá v Paříži normálně bláznivá, v pondělí ale byla hlavně na příjezdu do města na zabití. Francouzští dopravci slibovali, že protesty budou podstatě výraznější než před dvěma týdny, což se jim povedlo. Paříž v rámci "operace hlemýžď" obklíčili pomalu jedoucími nákladními vozy z pěti stran. Na několika místech se jim úplně podařilo úplně zastavit dopravu na silničním okruhu, který vede kolem celé metropole. Jinde nechali řidičům a autobusům osobních aut alespoň jeden pruh.

"Tohle jsem tedy ještě nezažil. Autobusy se co nejvíc snaží vyhýbat dálničním přípojkám a jezdíme po jiných trasách, to ale znamená, že některé zastávky úplně vynecháváme, což asi rozčílí spoustu lidí," vysvětluje řidič linky 350, která jezdí od letiště Charles de Gaulle k hlavním nádražím doprostřed Paříže. Na protestující kolegy se ale nezlobí: "Chápu, proč to dělají. Ceny ropy jsou fakt bláznivé a já myslím, že to není nutné," krčí rameny.

Desítky kamionů také zamířily k ministerstvu financí v Bercy, kde ucpaly okolní ulice. Organizátoři zřejmě chtěli zvýšit tlak na Sarkozyho vládu, aby snížila daně na pohonné hmoty a poplatky, které musí francouzští dopravci platit. Ti se totiž domnívají, že platí daleko víc než jejich kolegové v ostatních evropských zemích.

Škodily tisíce kamionů

"Chcete, abychom zkrachovali? Kdo vám bude vozit chleba?", "Chceme spravedlnost, nic víc" nebo "My chudneme, jiní bohatnou", to jsou některé slogany z transparentů, které měla auta pověšené na korbách.

Firmy sdružené do asociací dopravců vyslali po celé Francie škodit dopravě dva až tři tisíce vozidel. Ráno byla nejhorší situace na severu u Lille a na jihu u Bordeaux, během dne se ale škůdci soustředili hlavně na Paříž. Protesty by teď měli ustávat, dopravci totiž nechtějí bránit lidem v tom, aby se mohli dostat z práce domů. Zároveň ale nevyloučili, že v následujících dnech může "operace hlemýžď" pokračovat.

Na drahé pohonné hmoty před dvěma týdny upozorňovali stávkami, protesty a blokádami také silniční dopravci ve Španělsku, Portugalsku, Nizozemsku, Polsku, Anglii. Protesty řidičů kamionů však ochromily i Jižní Koreu. Řidiči tam stávkovali především v přístavních městech kvůli rostoucím cenám pohonných hmot. Ceny nafty tam letos stouply již o 34 procent. Stávka tam před dvěma týdny paralyzovala mnoho přístavů.

Přečtěte si také


Vysoké ceny pohonných hmot však způsobují potíže i českým silničním dopravcům. Ti tak v polovině června poslali dopis premiéru Mirku Topolánkovi. Chtějí se s ním sejít a jednat s ním o možnostech řešení situace. Sdružení Česmad Bohemia chce navíc vyzvat antimonopolní úřad (ÚOHS), aby zdražování nafty u čerpacích stanic prošetřil. Čeští dopravci odhadují, že jich od začátku roku minimálně 100 zkrachovalo.

Cena ropy se v pondělí vyhoupla nad 143 dolarů za barel. Od začátku letošního roku tak ceny ropy narostly zhruba o 40 procent. To však nemusí být zřejmě pro nejbližší měsíce ještě konečné. Prezident ropného kartelu OPEC Šakíb Chalíl totiž uvedl, že v létě by se mohla cena vyšplhat na 150 až 170 dolarů za barel.

Čtěte více o drahé ropě a pohonných hmotách