Slovenská lobby ani přes velké snahy pravděpodobně nepřesvědčí Brusel, aby se směnný kurz při přechodu Slovenska na jednotnou evropskou měnu stanovil na 30 slovenských korunách za euro.
Evropská komise a ministři financí EU totiž navrhnou Slovensku konverzní kurz na úrovni současné centrální parity. Ten byl stanoven už 28. května a je na úrovni 30,126 SKK/EUR.
Jedním z nejzákladnějších důvodů, proč představitelé Slovenska chtějí "vybojovat" v Bruselu co nejsilnější kurz, je boj proti rostoucí inflaci.
Slovenský premiér Robert Fico před více než týdnem řekl Slovenskému rozhlasu, že by přivítal silnější konverzní kurz, než je současná centrální parita. O pár dní později však uznal, že už samotné posunutí centrální parity na spodní hranici pásma, v kterém se kurz mohl pohybovat, bylo velkým úspěchem.
Fico: Jedno euro bude stát maximálně 30 slovenských korun
Slovensko přijme euro a vstoupí tak do "elitní" skupiny zemí eurozóny 1. ledna příštího roku. Směnný kurz, za který Slováci budou měnit koruny za eura, by měl být znám v úterý 8. července po zasedání ministrů financí a hospodářství zemí Evropské unie.
Nejdřív formality, pak oslavy
Právě úterní zasedání ministrů financí bude de facto posledním krokem ke vstupu Slovenska do eurozóny. Přesto už jde ale o pouhou formalitu, protože ministři financí schválili přijetí eura na Slovensku začátkem června. Bratislava pak ještě navíc koncem června získala i souhlas premiérů a prezidentů členských států na summitu EU.
Definitivní "ano" slovenskému vstupu do eurozóny odstartuje oslavy, které budou probíhat přímo v Bruselu. Začnou slavnostní inaugurací slovenských eurových mincí v budově Rady EU, odkud se přesunou na přilehlé Schumanovo náměstí, kde jsou naplánovány slavnostní projevy a hudební vystoupení. Oslavy by měly skončit až v ranních hodinách ve středu ve vyhlášeném bruselském klubu Mirano, kde se koná slovenská party jen pro zvané.
Cenové kontroly ve slovenských obchodech
Zhruba sto terénních pracovníků bude až do konce roku dvakrát měsíčně kontrolovat provoz v obchodech. Prodejci, kteří neoprávněně zvýší ceny, se mohou dostat na internetovou černou listinu.
Na tento projekt dostalo Sdružení slovenských spotřebitelů od ministerstva hospodářství, které je obdobou českého ministerstva průmyslu a obchodu, tři miliony slovenských korun.
V roce 2009 by měly nevládní organizace v monitoringu pokračovat. Většina terénních pracovníků už v Bratislavě, Zvolenu a Košicích prošla školením.
Slovensko bude na několik let zřejmě poslední z postkomunistických zemí, která euro přijme. Dalším kandidátem by mohlo být Polsko, které sice nemá stanovené datum plánovaného vstupu do eurozóny, ale často se hovoří o roku 2012. České republika také nemá stanovené datum, ale rok 2012 zřejmě Česká republika nestačí.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist