slovensko-euro-192.jpgEvropská komise a ministři financí Evropské unie odklepli Slovensku konverzní kurz na úrovni současné centrální parity. Ten byl stanoven už 28. května a je na úrovni 30,126 SKK/EUR.

Slovenská lobby tak ani přes velké snahy pravděpodobně nepřesvědčí Brusel, aby se směnný kurz při přechodu Slovenska na jednotnou evropskou měnu stanovil na 30 slovenských korunách za euro.

Jedním z nejzákladnějších důvodů, proč představitelé Slovenska bojovali v Bruselu o co nejsilnější kurz, je boj proti rostoucí inflaci.

Čtěte více

Slovenský premiér Robert Fico před více než týdnem řekl Slovenskému rozhlasu, že by přivítal silnější konverzní kurz, než je současná centrální parita. O pár dní později však uznal, že už samotné posunutí centrální parity na spodní hranici pásma, v kterém se kurz mohl pohybovat, bylo velkým úspěchem.

Slovensko přijme euro a vstoupí tak do "elitní" skupiny zemí eurozóny 1. ledna příštího roku.

Po přijetí eura slovenská koruna nezmizí ze dne na den, přestože slovenská vláda dala přednost scénáři, který se nazývá velký třesk. Ještě 16 dní po Novém roce budou v oběhu koruny a eura, přičemž obchodníci by již měli vydávat jen euromince a eurobankovky.

Brusel ovládly slovenské oslavy

Právě úterní zasedání ministrů financí je de facto posledním krokem ke vstupu Slovenska do eurozóny. Přesto už šlo ale o pouhou formalitu, protože ministři financí schválili přijetí eura na Slovensku začátkem června. Bratislava pak ještě navíc koncem června získala i souhlas premiérů a prezidentů členských států na summitu EU.

Přečtěte si také

Definitivní "ano" slovenskému vstupu do eurozóny odstartovalo oslavy, které probíhají přímo v Bruselu. Začínají slavnostní inaugurací slovenských eurových mincí v budově Rady EU, odkud se přesunou na přilehlé Schumanovo náměstí, kde jsou naplánovány slavnostní projevy a hudební vystoupení. Oslavy by měly skončit až v ranních hodinách ve středu ve vyhlášeném bruselském klubu Mirano, kde se koná slovenská party jen pro zvané.

Slovensko tak vstoupí do eurozóny s kurzem na úrovni centráln parity stejně jako patnáctka současných zemí eurozóny. Středový kurz slovenské měny vůči euru se od začlenění do systému výměnných kurzů ERM-II v listopadu 2005 dvakrát posunul na silnější úroveň. Z původních 38,455 SKK/EUR parita zpevnila ve dvou krocích o více než o pětinu na 30,126 SKK/EUR.

Cenové kontroly ve slovenských obchodech

Zhruba sto terénních pracovníků bude až do konce roku dvakrát měsíčně kontrolovat provoz v obchodech. Prodejci, kteří neoprávněně zvýší ceny, se mohou dostat na internetovou černou listinu.

Na tento projekt dostalo Sdružení slovenských spotřebitelů od ministerstva hospodářství, které je obdobou českého ministerstva průmyslu a obchodu, tři miliony slovenských korun.

V roce 2009 by měly nevládní organizace v monitoringu pokračovat. Většina terénních pracovníků už v Bratislavě, Zvolenu a Košicích prošla školením.

Slovensko je na několik let zřejmě poslední z postkomunistických zemí, která euro přijme. Dalším kandidátem by mohlo být Polsko, které sice nemá stanovené datum plánovaného vstupu do eurozóny, ale často se hovoří o roku 2012. České republika také nemá stanovené datum, ale rok 2012 zřejmě Česká republika nestačí.