absolut_vodka__192x128_.jpgFrancouzský nápojový gigant Pernod Ricard ve čtvrtek získal od Evropské komise svolení ke koupi švédské společnosti Vin & Sprit, která je výrobcem vodky Absolut. Komise ale transakci podmínila prodejem některých nápojových značek. Pernod se letos dohodl na koupi podniku od švédské vlády za 5,6 miliardy eur (téměř 130 miliard korun).

 

"Rozhodnutí komise je podmíněno prodejem řady značek na trzích, kde komise rozpoznala obavy ohledně konkurence," uvedla komise, která je nejvyšším antimonopolním orgánem Evropské unie. "Nápravná opatření, jež firma Pernod Ricard nabídla, zajistí, že na dotčených trzích bude po převzetí Vin & Sprit zachována efektivní konkurence," dodala.

 

Čtěte také

 

Vodka Absolut je čtvrtým nejprodávanějším alkoholickým nápojem světa po vodce Smirnoff, rumu Bacardi a skotské whisky Johnnie Walker. Loni se vodky Absolut prodalo ve světě přes 128 milionů lahví, z toho polovina na americkém trhu.

 

Pernod Ricard od roku 1998 vlastní likérku Jan Becher - Karlovarská Becherovka, která na českém trhu funguje mimo jiné jako distributor značek mateřské skupiny. Prodej dovážených nápojů tvoří asi deset procent celkového zisku Becherovky.