Česká republika již japonské Nomuře kvůli prohrané arbitráži ohledně IPB uhradila 3,6 miliardy korun. Peníze ministerstvo financí získalo ve státním rozpočtu a Nomuře je poslalo 1. července.
"Provedli jsme analýzu ve struktuře státního rozpočtu, kde jsme hledali možné rezervy - prostředky šly například z těchto položek: státní záruky, investiční pobídky, dluhová služba, transfery mezinárodním organizacím, odvody do EU," uvedla Zuzana Chocholová z tiskového oddělení ministerstva financí.
Ministerstvo podle ní využilo ty položky, u nichž se neočekává do konce roku vyčerpání všech peněz. "Nicméně jsme si vědomi toho, že na konci roku může případně vyvstat potřeba u některých položek hledat náhradní způsoby financování," upozornila.
Smír za miliardy
Japonská banka původně po ČR požadovala až 40 miliard korun. Česko naopak v jiné arbitráži po Nomuře chtělo 111 miliard korun jako náhradu škody, již Nomura údajně způsobila tím, že se podílela na krachu IPB. V roce 2006 ČR arbitráž s Nomurou prohrála, výše částky ale nebyla určena. V listopadu 2006 Česko podepsalo s Nomurou smír, podle kterého měla výše odškodnění činit nula až sedm miliard korun.
Bývalá IPB byla letos ohodnocena na 34,2 miliardy korun. Podle vzorce, který obsahuje smlouva o smíru ČR zaplatila 2,8 miliardy korun plus úroky.
Ekonomickou část dohody včetně vzorce pro výpočet ocenění ministerstvo zveřejnilo 12. června. Zbytek dohody do ukončení všech sporů, včetně sporů s ČSOB, zůstane tajný.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist