Program školní mléko v nynější podobě končí. Podle středečního rozhodnutí vlády bude ukončeno poskytování národních dotací a program bude od nynějška dotován pouze z prostředků Evropské unie. Po dnešním zasedání kabinetu o tom informoval premiér Mirek Topolánek.

S omezením dotací nesouhlasí mlékárny Agrární komora ČR. Některé mlékárny již pohrozily, že v případě ukončení programu budou po státu požadovat náhradu škody. "V případě zrušení programu budou pravděpodobně následovat soudní žaloby o náhradu škody," uvedl již dříve šéf Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec.

Němec: Hrozí mezinárodní arbitráž

"A protože se jedná v některých případech i o zahraniční vlastníky, není vyloučena ani mezinárodní arbitráž," dodal Němec s tím, že mlékárny podle něj kvůli tomuto projektu investovaly zhruba 100 milionů korun a školy například vybavily automaty na mléko či lednicemi.

Podnětem k ukončení národní podpory mléka pro školáky je hledání úspor v rozpočtu ministerstva zemědělství. Důvodem jsou škrty ve státním rozpočtu pro resort, ministerstvo musí ušetřit takřka pět miliard korun. Národní podpora představovala v průměru 32 procent z celkových nákladů výrobku. Její zrušení předpokládá roční finanční úsporu dosahující zhruba 60 milionů korun.

Více o mléčných hádkách čtěte ZDE

Programu na podporu školního mléka se nyní účastní 2600 škol, což jsou více než dvě třetiny základních škol. EU bude nadále dotovat školní mléko v ČR osmi až 15 procenty z ceny výrobku.

Omezení dotací podle mlékáren zvýší cenu mléka pro školáky. "Je jasné, že cena mléka bude mít výrazný vliv na jeho konzumaci u dětí. Předpokládáme, že se příjem mléka ve školách sníží odhadem až na třetinu," uvedl již dříve prezident Potravinářské komory Miroslav Toman.

EU bude dotovat kefír

"Ceny mléčných výrobků v rámci programu budou nadále nižší než tržní. Cena mléčného výrobku tak zůstane zvýhodněná i po zrušení národní podpory," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Evropská komise plánuje naopak podporu mléčných výrobků zvýšit. Dosud žáci ve školách dostávali za zvýhodněné ceny především mléko, nově bude unie přispívat i na sýry, kefír a jogurty.