Po problémech americké investiční banky Lehman Brothers, která oznámila, že zažádá o bankrotovou ochranu před věřiteli, se podle analytiků dají očekávat velké potíže i u dalších finančních institucí. V noci na dnešek přitom americká centrální banka (Fed) přijala řadu opatření, aby v případě kolapsu Lehman Brothers uklidnila finanční trhy.
Víkendové události ve Spojených státech amerických jsou podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka velmi negativní zprávou pro finanční sektor po celém světě. Podle něj dostávají akcie, a to zejména finančních titulů, velmi výrazný zásah, což ovlivňuje náladu na všech burzách ve světě.
"Další dění bude záviset na tom, jak se bude vyvíjet situace ohledně dalších ohrožených finančních ústavů. Těmi jsou nyní zejména Washington Mutual a pojišťovna AIG. Vše záleží na finančním sektoru a na tom, jaká budou přijata opatření ze strany americké vlády a centrální banky," uvedl pro server iHNed.cz Marek.
Opatření americké centrální banky
Právě tento týden má americká centrální banka (Fed) jednat o úrokových sazbách. "Neočekávám, že by v návaznosti na pád Lehman Brothers a fúzi Bank of America a Merrill Lynch došlo ke snížení úrokových sazeb. Nicméně určitá mimořádná opatření se nedají vyloučit. Ostatně už nyní bylo oznámeno, že Fed bude půjčovat peníze Wall Streetu, přičemž bude jako zástavu přijímat nejen dluhopisy, ale nově už i akcie, což bude poprvé v historii," upozornil Marek.
Banka Lehman Brothers zažádá o ochranu před věřiteli kvůli své špatné likviditní situaci. Lehman Brothers je v současnosti největší obětí americké kreditní krize, informovala agentura Reuters.
V noci na pondělí přitom americká centrální banka Fed přijala řadu opatření, aby v případě kolapsu Lehman Brothers uklidnila finanční trhy. Žádost o ochranu před věřiteli se netýká makléřských aktivit banky a některých jiných oddělení. Lehman brothers je jedna z největších světových bank, které zkrachovaly od roku 1990.
Banky a další finanční instituce už během kreditní krize odepsaly přes 500 miliard dolarů. Hlavní propady přišly poté, kdy se problémy začaly přelévat z hypotečních trhů do dalších oblastí.
Světové centrální banky mírní paniku
Centrální banky v jednotlivých zemích se snaží mírnit paniku, aby zajistily na svých trzích klid. Francouzská ministryně financí Christine Lagardeová uvedla, že mezi evropskými měnovými institucemi není po ranní zprávě Lehmanu žádná panika.
Lagardeová dodala, že všechny měnové a bankovní instituce s ministerstvy financí konzultují vzájemně kroky již několik dní, že spolupracovaly i v noci na dnešek a že jsou patřičné mechanismy nastaveny. "Všechny centrální banky jsou v pohotovosti, panika není," shrnula ministryně.
V Japonsku se v pondělí neobchoduje kvůli státnímu svátku. Japonská centrální banka ale vývoj na trzích sleduje a je údajně připravena zasáhnout. Finanční trhy nyní očekávají, jak se zachovají Evropská centrální banka, její britský protějšek a další centrální banky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist