Podle informací serveru E15 varšavská burza nabídla za 100 procent pražské burzy 200 milionů eur (téměř pět miliard korun). Učinila tak v dopise akcionářům Burzy cenných papírů Praha (BCPP) a burzovní komoře, jehož vyslání v pondělí ČTK potvrdil předseda varšavské burzy Ludwik Sobolewski.
"Nabídku jsem podepsal, ještě dnes bude odeslána do Prahy," uvedl Sobolewski. Podle serveru je nabídka varšavské burzy nejvyšší ze všech uchazečů. Společný prodej svých podílů ohlásili v srpnu akcionáři BCPP, kteří dohromady mají kontrolní balík akcií. O pražskou burzu mají zájem vídeňská burza, transatlantická burza Nasdaq, New York Stock Exchange, londýnská burza i Deutsche Börse.
Bude varšavská burza likvidací pražské?
Sobolewski zopakoval, že je pro něj stále nepochopitelné, jak mohl vzniknout názor, že by varšavská burza mohla dovést pražskou k likvidaci. Šéf BCPP Petr Koblic minulý týden uvedl, že varšavská burza by byla nejhorším z možných vlastníků, jaké si dokáže představit. "Beru to jako publicistickou výpověď, která není opodstatněná. Chápu, že vedení pražské burzy pracuje pod tlakem a má hodně práce spojené s transakcí," doplnil Sobolewski.
"Varšavská burza by byla pravděpodobně jediným vlastníkem, který by přivedl pražskou burzu do situace, že by někdy v budoucnosti mohla zaniknout. Já si nemyslím, že u jiných vlastníků by toto platilo," uvedl dříve Koblic.
Polsko nemá šanci
Podle důvěryhodných zdrojů HN však polská nabídka nemá šanci na úspěch a ve hře zústávají dva nejmenovaní uchazeči. Jednání o prodeji burzy stále probíhají a rozhodnutí nepřijde dříve než za týden. Firmy, které pražský trh vlastní, už dříve jasně deklarovaly zájem neprodat burzu žádné instituci vlastněné státem. Tou však právě burza ve Varšavě je - stát v ní vlastní 99 procent akcií.
Nový člen nesmí být vlastněn státem
"Jsem přesvědčen o tom, že pokud usedneme a začneme mluvit o tom, co by Varšava mohla dát Praze, přejdeme k jinému stylu rozhovoru," řekl Sobolewski.
Varšavská burza byla z účasti v transakci vyloučena, protože akcionáři a členové pražské burzy si stanovili, že nový majitel nesmí být vlastněn státem. Polská vláda ale chce více než 60 procent chce během několika měsíců prodat.
Podle Sobolewského bude velmi záležet na novém vlastníkovi, co nového přinese českému trhu. "Zatím je to trh lokální, zatímco rozvoji slouží co největší mezinárodnost kapitálového trhu," řekl ČTK Sobolewski.
Prodej až 90 procent akcií
Podle E15 varšavská burza doufá, že jí její nabídka otevře dveře a bude se procesu prodeje pražské burzy také moci zúčastnit. V tom, zda varšavskou burzu do tendru přizvat, se názory jednotlivých akcionářů pražské burzy začínají rozcházet, uvedl server.
Hodnota pražské burzy se odhaduje zhruba na pět až deset miliard korun, k prodeji by mohlo být až 90 procent akcií. "Stále jsou otevřené všechny možné varianty včetně té, že se prodej ani nemusí uskutečnit," upozornil ve středu ČTK mluvčí burzy Jiří Kovařík.
Největším akcionářem pražské burzy je investiční banka Patria Finance s takřka čtvrtinovým podílem. Následují Česká spořitelna (14,7 procenta) a investiční skupina Tiger Holding Four S.a.r.l. (13,5 procenta). Pražská burza loni zvýšila čistý konsolidovaný zisk o více než třetinu na 198,5 milionu korun.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist