Nad americkým Kongresem se smráká stejně jako nad tamní ekonomikou.Záchranný plán ve formě finanční pomoci pro americký finanční systém v objemu 700 miliard dolarů (přibližně 12 bilionů korun) ve Sněmovně reprezentantů ztroskotal. Pondělní hlasování na půdě Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu bylo velmi emotivní a provázely jej velké nejasnosti.

Wall Street reagoval rekordními poklesy, kdy hodnota akcií podle indexu Dow Jones Wilshire 5000 klesla o rekordních 1,2 bilionu dolarů. Dow Jones nakonec v pondělí ztratil celkem 777,61 bodů, když klesl o 6,98 procenta na 10 365,45 bodu. Jde tak o jeho největší denní pokles od října roku 1987

Pro schválení plánu zvedlo nakonec ruku 205 členů Sněmovny reprezentantů a 228 jich bylo proti. Ke schválení bylo přitom potřeba 218 hlasů. Čelní představitelé Kongresu poté začali přesvědčovat zákonodárce, aby plán podpořili. Zákonodárci tak celkem nečekaně zamítli plán na největší vládní intervenci na trhu od Velké hospodářské krize z roku 1929.

"Americký lid odmítl pomoc a nyní Kongres učinil totéž,'' řekl republikánský zástupce Mike Pence z Indiany. Podle odpůrců plánu je navrhované opatření příliš riskantní a nákladné.

Bushovo zklamání

Členové Sněmovny reprezentantů tak ignorovali mnohonásobné apely amerického prezidenta George Bushe, aby záchranný plán podpořili. Podle Bushe plán řeší základní příčiny finanční krize a pomůže stabilizovat celou ekonomiku.

Čtěte více

"Pochopitelně jsme velmi zklamáni z výsledku. Není pochyb o tom, že země čelí složité krizi, kterou je třeba komplexně řešit," reagoval po hlasování mluvčí prezidenta Bushe Tony Fratto s tím, že Bush nyní bude řešit se svým ekonomickým týmem další kroky.

Za neschválením přitom stáli především zákonodárci právě z Bushovy Republikánské strany. Proti plánu jich totiž hlasovaly přes dvě třetiny. Většina demokratů plán naopak podpořila. Pro schválení záchranného plánu hlasovalo celkem 140 demokratů, 95 jich bylo proti. Republikánů bylo pro jen 65, naopak proti 133.

Podívejte se, jak zákonodárci hlasovali (oficiální stránky Kongresu) - ZDE

"Poslanci tak poslechli názor většiny Američanů, kteří byli a jsou pohoršeni, že by 700 miliard dolarů mělo jít na pomoc finančnímu sektoru, který považují za lakotný a nemravně přeplácený. Návrh dostal jméno No banker left behind, v narážce na zákon o podpoře škol, který se jmenoval No child left behind," uvedl ve svém aktuálním blogu na serveru iHNed.cz přímo z Washingtonu ekonom Ondřej Schneider.

Další jednání ve středu a ve čtvrtek

Americká Sněmovna reprezentantů se ke klíčové otázce sejde opět ve čtvrtek. S odvoláním na zdroje blízké americkému Kongresu to uvedla agentura Reuters. Z Washingtonu zaznělo přesvědčení, že se plán nakonec podaří brzy schválit. Americký prezident George Bush dnes vystoupí s prohlášením k této otázce.

"Může nám to zabrat další dva dny, ale jsem přesvědčený, že se tak stane," prohlásil předseda bankovního výboru Senátu, horní komory Kongresu, Christopher Dodd po rozhodnutí dolní komory, které ve Spojených státech i v zahraničí šokovalo finanční trhy. Todd ujistil, že se zákonodárci bude ve Washingtonu dále pracovat na prosazení vládního plánu.

Wall Street reagoval poklesem

Globální finanční krize výrazně dopadá už dlouhodobě na akciové trhy. Poté, co ve Sněmovně reprezentantů záchranný plán ztroskotal, reagovaly prudkým poklesem i akcie na americké burze. Dow Jonesův index, který sleduje pohyb nejvýznamnějších akciových emisí na Wall Street, oslabil během deseti minut po hlasování o 400 bodů, tedy zhruba o čtyři procenta. Investoři tak jednoznačně reagovali na obavy o přijetí plánu stabilizace amerického finančního systému a o jeho účinnosti.

Dow Jones nakonec v pondělí ztratil celkem 777,61 bodů, když klesl o 6,98 procenta na 10 365,45 bodu. Jde tak o jeho největší denní pokles od října roku 1987. Obdobné to bylo i s širším indexem S&P 500, který klesl o 8,79 procenta, tedy o 106,59 bodu,  na 1 106,42 bodů. Index Nasdaq Composite oslabil o 9,14 procenta (-199,61 bodu) na 1 983,73 bodu, přičemž šlo o jeho nejhorší den od dubna roku 2000.

"Akcie nebyly dobře naladěny již v úvodu obchodování po zprávách o krachu některých evropských bank a prodeji banky Wachovia. Ta měla po většinu pondělního obchodování pozastaveno. Obnoveno bylo až po 20.30 středoevropského času s propadem o více než 80 procent. Kromě bank byla pod tlakem většina sektorů v čele s technologiemi či energetikou, když ropa si odepsala 10 procent na 96 dolarů za barel," řekla Jana Havelková z finanční skupiny Fio.

Přečtěte si také

Reakce politiků

"Je důležité, aby byl zachován klid nejen na trzích, ale i u americké veřejnosti, protože věci v Kongresu nejsou nikdy hladké," reagoval demokratický kandidát na nového amerického prezidenta Barack Obama.

"Jsem zklamán, že plán nebyl schválen. Budu dělat vše potřebné pro ochranu britské ekonomiky. Guvernér Bank of England, kancléř i já budeme dělat všechna opatření nezbytná pro zajištění stability v Británii," reagoval na ztroskotání záchranného plánu v americké Sněmovně reprezentantů britský premiér Gordon Brown.

Záchranný plán Bushovy administrativy počítal s tím, že vláda bude vykupovat od finančních institucí hypoteční úvěry, na ně navázané cenné papíry a další aktiva, která zatěžují jejich účetní bilance, nutí je odepisovat stále vyšší ztráty a ochromují finanční sektor nedůvěrou.

Nový zákon má také omezit tzv. zlaté padáky pro ředitele společnostní účastnících se programu a zřizuje výbor, který bude mít nad fondem dohled. Ten by mělo řídit ministerstvo financí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist