Rakouský kancléř Alfred GusenbauerRakouský kancléř Alfred Gusenbauer (na snímku) prohlásil, že rakouské banky by v krajním případě mohly být znárodněny. Umožní to podle něj zákon, který má být schválen příští pondělí. Napsala to agentura Reuters.

Znárodnění jako řešení

Zákon má podepřít finanční sektor v Rakousku. "Jestliže tu je teoretické nebezpečí pro ekonomiku, je znárodnění krajním řešením, který tento zákon umožní," řekl kancléř na summitu Evropské unie, který se zabývá finanční krizí.

Na summitu v Bruselu, na kterém čelní politikové členských zemí EU debatují o možnostech bojovat s finanční krizí, hodlá prezentovat svoje stanovisko také český premiér Mirek Topolánek. Vláda má totiž k předpřipraveným závěrům summitu výhrady.

Více o finanční krizi v EU čtěte ZDE

Český kabinet nesouhlasí s tím, aby se při řešení současné krize porušovala pravidla o státní pomoci. Podobný názor mají další země jako například Švédsko.

Sporům uvnitř EU předcházely sliby některých evropských vlád o poskytnutí finanční pomoci bankám a garancím za celou výši všech bankovních vkladů. To se nelíbí některým státům, protože to může zapříčinit pohyby likvidity na úkor jiných zemí.