Člen bankovní rady České národní banky (ČNB) Robert Holman prohlásil, že vzhledem k současné finanční krizi je snížení úrokových sazeb na listopadovém jednání pravděpodobné. Otázkou podle něj je, o kolik by sazby měly klesnout. Uvedl to server Patria.cz s odvoláním na agenturu Reuters.

Finanční krize

"Ve světle finanční krize je snížení poměrně pravděpodobné," řekl Holman s tím, že snížení sazeb o 0,5 procentního bodu by bylo příliš radikální, a že nečeká velké snížení současné prognózy růstu ekonomiky. Je tedy pravděpodobné, že dojde ke snížení o 0,25 procentního bodu.

Holman to uvedl během konference The Market for Retail Financial Services: Development, Integration, and Economic Effects. ČNB naposledy snížila základní sazbu o 0,25 procentního bodu na 3,5 procenta 7. srpna. Důvodem bylo oslabení inflačních tlaků.

Podle bývalého dlouholetého viceguvernéra České národní banky Luďka Niedermayera jsou za současné situace argumenty pro snížení úrokových sazeb poměrně silné, má to však řadu nejistot.

Niedermayer, Marek: Sazba půjde dolů o 0,5 pb

Pokud by se česká měna vydala k významným změnám v řádu korun, tak to podle Niedermayera měnovou politiku značně ovlivní. "Se spotřebitelskou poptávkou to tak nevidím až tak dobře, pokud jde o kurz koruny, vidím to plus minus tam, kde to je. Za tohoto předpokladu to vidím na snížení základní úrokové sazby o 50 basických bodů do konce roku," odhadl Niedermayer.

Od prvního kvartálu příštího roku podle něj bude totiž viditelně padat inflace a zpomalí se ekonomika. "Je tak otázkou taktiky, zda snížení o 50 basických bodů učinit rychleji, či pomaleji. Za současných okolností podle mě není zásadní důvod čekat. Muselo by se nyní změnit hodně věcí, aby to na to výrazné snížení sazeb nebylo," dodal současný ředitel oddělení Consulting v české pobočce poradenské a auditorské společnosti Deloitte Luděk Niedermayer.

I podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka se situace v poslední době změnila skoro až dramaticky a i odhady vývoje české ekonomiky a inflace se na příští rok změní zřejmě znatelně. "Pravděpodobnost, že v listopadu dojde ke snížení základní úrokové sazby o 50 basických bodů je tak velmi vysoká," řekl pro server iHNed.cz Marek.

Více o finanční krizi a jejím dopadu na sazby centrálních bank čtěte ZDE

Krok ČNB na začátku října následovaly světové centrální banky, které koordinovaně snížily klíčové sazby o 0,5 procentního bodu. USA tak mají v současné době tuto sazbu 1,5 procenta, ECB 3,75 procenta a Bank of England 4,5 procenta.