Pražská burza ve středu kopírovala nastavený směr evropských akciových trhů, které se od rána koupaly v červených číslech. Pražská burza nakonec uzavřela středeční obchodování poklesem o 3,83 procenta na hodnotu 853,9 bodu.

Evropské akcie ve středu prudce oslabily v čele s bankovními a energetickými tituly. Panevropský index FTSEurofirst 300 se snížil o 5,5 procenta a uzavřel na 873,30 bodu. Od začátku října tak přišel o zhruba 18 procent, takže je na cestě k nejhoršímu měsíčnímu výsledku ve své historii.

V regionu střední a východní Evropy na tom přitom je většina ostatních burz ještě hůře. Například varšavská ztrácela krátce před 16.30 hodin 7,50 procenta. Hlavní index varšavské burzy WIG se tak vůbec poprvé od srpna roku 2004 propadl pod úroveň 1 700 bodů. Ruská burza ve středu ztratila 7,17 procenta, vídeňská klesala o 5,85 procenta, budapešťská o 5,44 procenta.

 

Více o tématu - čtěte ZDE

 

V celé Evropě není jediná burza, která by se červeným číslům ve středu vyhnula. Například pařížská burza padala kolem 16.30 hodin o 4,36 procenta a frankfurtská 4,32 procenta.

Nejvíce ze všech titulů obchodovaných na pražské burze ztratily akcie společnosti CETV, které se propadly o 10,11 procenta. Akcie společnosti NWR klesly o 8,92 procenta, takže se dostaly opět pod hodnotu 100 korun za akcii, když uzavřely středeční obchodování na hodnotě 94,50 koruny za akcii. Jediným titulem, který skončil na burze v Praze v plusu, je společnost Telefónica, která si připsala 0,27 procenta. Ve, SPADu byly nakonec zobchodovány 2,503 miliardy korun.

 

Index FTSEurofirst ztrácí kvůli zpomalení ekonomiky

Obavy z globální recese a jejího vlivu na poptávku po komoditách způsobily pokles cen ropy a kovů, což se promítlo do ztrát těžebních a energetických společností. Ty tak kopírovaly předchozí propad svých kolegů na burze ve Spojených státech.

Od počátku letošního roku index FTSEurofirst ztratil již téměř 40 procent. Na ztrátách má hlavní podíl úvěrová krize, která zpomalila ekonomiku a způsobila obrovské ztráty bankám.

"Na trhy se vrací starý 'příběh', který byl v nedávném období krize na finančních trzích odsunut do pozadí, a to obavy z recese," komentovala vývoj na trhu ve své zprávě Commerzbank. V úterý večer guvernér Bank of England Mervyn King varoval, že Velká Británie pravděpodobně vstoupila do první recese za posledních šestnáct let, uvedl zpravodajský server BBC.

 

Více o tématu - čtěte ZDE

Akcie společnosti Vedanta Resources dopoledne klesly o 8,8 procenta, BHP Billiton ztratil sedm procent a Rio Tinto 3,5 procenta. Objevilo se však i několik firem, kterým se podařilo zvrátit klesající trend. Akcie nizozemské telekomunikační firmy KPN díky příznivým výsledkům hospodaření a oznámení programu odkupu vlastních akcií posílily o 2,3 procenta. Výsledky hospodaření nad odhady analytiků pomohly také švédské Handelsbanken, která stoupla o tři procenta.

Akcie ve Spojených státech v úterý silně klesly. Investoři se zbavovali především akcií firem z odvětví těžby základních surovin. Vliv na pokles cen akcií měly i slabší výsledky hospodaření některých firem. Dow Jonesův index oslabil o 2,5 procenta a index technologického trhu Nasdaq ztratil 4,14 procenta.