Budova Fed, WashingtonNa úrovni jednoho procenta byla hlavní úroková sazba ve Spojených státech amerických naposledy od poloviny roku 2003 do června 2004. Nyní se situace opakuje. Americká centrální banka se snaží uvolněním měnové politiky mírnit dopady finanční krize, snížila proto základní úrok o půl procenta na zmíněné jedno procento.

"Tempo ekonomické aktivity se výrazně zpomalilo, převážně kvůli poklesu spotřebitelských výdajů," uvedl sdělení Federálního výboru pro operace na otevřeném trhu (FOMC), který v rámci Fedu o úrokových sazbách rozhoduje. Méně podle něj utrácejí i podniky.

FOMC o snížení úroků rozhodl jednomyslně. Spolu se základní sazbou na federální fondy centrální banka snížila i diskontní sazbu. Ta bude nyní na 1,25 procenta a snižuje se rovněž o půl procentního bodu.

Překvapení se nekoná

Analytici očekávali, že sazby půjdou ve Spojených státech amerických dolů i tentokrát. "Fed se chystá snížit sazby o půl procentního bodu," řekl v pondělí bývalý člen Fedu, nyní ekonomický poradce, Lyle Gramley. Objevovaly se však i odhady, že Fed srazí sazby až o 0,75 procenta. 

Ve středu 8. října snížily klíčové úrokové sazby velké centrální banky světa, a to včetně Fedu a Evropské centrální banky. Hlavní sazba v USA se tak začátkem října dostala na 1,5 procenta. Už od minulého týdne se ale šířily trhy spekulace o tom, že Fed sníží sazby i nyní.

Ještě loni v srpnu, kdy hypoteční krize ještě zcela nenápadně začínala, byla hlavní úroková sazba ve Spojených státech amerických na 5,25 procenta. Analytici nyní tvrdí, že v samotném posledním čtvrtletí dojde po přepočítání na roční tempo k poklesu hrubého domácího produktu (HDP) o více než dvě procenta. To by byl nejstrmější pád za posledních 18 let.

Očekává se pokles HDP

Ve čtvrtek vyjde ve Spojených státech předběžná zpráva o vývoji HDP za třetí čtvrtletí a trhy očekávají jeho pokles o 0,5 procenta (přepočteno na roční tempo). Takový pokles nenastal od roku 1990.

Přečtěte si také

"Stalo se mnoho škody. To se nespraví rychle," řekl hlavní ekonom Citigroup Global Markets v New Yorku Robert DiClemente. Řada ekonomů, které oslovila agentura Bloomberg, upozorňuje na to, že se obavy z krize odrážejí v psychice spotřebitelů a společností, jejichž výroba bude v posledních měsících roku kolabovat. To se stalo například v druhém čtvrtletí 1980, kdy došlo k poklesu o 7,8 procenta (přepočteno na roční tempo).

Sníží ECB sazby?

Očekává se, že by Evropská centrální banka (ECB) mohla na svém příštím zasedání plánovaném na 6. listopadu snížit úrokové sazby.

"Považuji za možné, že Rada guvernérů na svém příštím zasedání 6. listopadu sníží úrokové sazby. Je to ale možnost, není to jistota," uvedl v pondělí prezident ECB Jean-Claude Trichet v projevu na bankovní konferenci.

Podle Tricheta inflační tlaky v poslední době částečně polevily. "Nové informace zřejmě naznačí další zmírnění střednědobých inflačních rizik na horní straně," vysvětlil Trichet.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist