Návrh ministra financí Miroslava Kalouska na vytvoření jediného úřadu, kde by se vybíralo clo, zdravotní i sociální pojištění a daně, prošel v pondělí vládou. Systém se bude zavádět postupně, celý by pak mohl fungovat od roku 2014. Samotný výběr daní by měl být sjednocen už od roku 2010. Oznámil to Kalousek na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Jediná platba

Státu by měl systém přinést úspory při výběru daní, cel a odvodů, občanům a firmám, pak zásadní zjednodušení administrativy. Zákonné povinnosti totiž budou plnit vůči jedinému správci daně. V současné době jsou to orgány daňové správy, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), jednotlivé zdravotní pojišťovny a také celní správa.

Schválený materiál obsahuje harmonogram projektu zavedení jednoho superúřadu. Na návrhu spolupracovala a dál spolupracovat bude také Světová banka, která v minulosti záměr zjednodušení výběru daní ocenila.

"Cílovým stavem by měl být tedy jeden správce pro registraci, výběr, kontrolu a vymáhání těchto plateb, které by bylo možné platit jednou platbou na jednotný účet státu, bez ohledu na konečný počet odvodů a kdo je odvádí," uvedl již dříve náměstek ministra financí Peter Chrenko.

Více o superdani a superúřadu čtěte ZDE

"Vítáme tento návrh, protože díky němu by se zaměstnavatelé vyhnuli odvodům na tři různé instituce: na finanční úřad, na zdravotní pojišťovnu a na správu sociálního zabezpečení a trojnásobnému každoměsíčnímu vykazování hrubé mzdy u každého zaměstnance," uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Kromě sjednocení v jedno inkasní místo by měl vzniknout také specifický úřad pro velké podniky. "100 největších subjektů platí 50 procent daní," upozornil Chrenko.

Hospodářská komora České republiky taktéž považuje za vhodné zavést také toto opatření i u osob samostatně výdělečně činných, které by daň i zdravotní a sociální pojištění měly odvádět na jedno místo, ale jako tři věcně od sebe oddělené položky.

"Návrh ministra financí toto zjednodušení přináší, kromě jednoho výběrného místa ale s sebou nese i jednu daň zahrnující sociální a případně i zdravotní pojištění, což bychom rádi diskutovali. Sociální a zdravotní pojištění mají dnes zavedeny stropy, daň ho však nemá. Pokud by se od určitého příjmu díky těmto stropům snižovala celá daň, mohlo by to vést k degresivnímu zdanění, a tomu bychom chtěli předejít," uvedl Kužel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist