Vídeňská burza kupuje 92,4procentní podíl v pražské burze. Obchod byl definitivně strvrzen podpisem smlouvy v Praze.
Pokud Vídeň obdrží souhlas regulátora s touto transakcí, stane se majoritním vlastníkem pražské burzy. Finanční ohodnocení transakce nebylo zveřejněno, uvádí se v tiskové zprávě vídeňské burzy.
Mohutná expanze vídeňské burzy
Komerční banka podle agentury Reuters uvedla, že prodej jejího 11,5procentního podílu v Burze cenných papírů Praha ovlivní její finanční výsledky částkou 480 milionů korun.
"Sami sebe vnímáme jako dlouhodobého investora, který přichází s nabídkou partnerství. Konkrétní podobu tohoto partnerství hodláme s vedením pražské burzy dojednat v následujících týdnech a měsících," uvedl ve zprávě ředitel vídeňské burzy Michal Buhl.
Na koupi se dohodly zúčastněné strany už v noci na 22. října. "Jsme velice rádi, že se můžeme spojit s takto renomovaným a zavedeným partnerem v regionu. Věříme, že partnerství s vídeňskou burzou posílí expanzi českých kapitálových trhů," komentoval tehdy obchod generální ředitel společnosti Patria, jež byla největším akcionářem Burzy cenných papírů Praha, Jan Klenor.
Vídeňská burza cenných papírů se tak stane většinovým vlastníkem tří burz ve střední a východní Evropě. Společně s Österreichische Kontrollbank vlastní vídeňská burza celkem 68,8procentní podíl v Budapešťské burze cenných papírů. V červnu letošního roku koupila vídeňská burza většinový podíl (81,01 procenta) v Lublaňské burze cenných papírů. Dále - bez majetkových podílů - úzce spolupracuje s řadou dalších burz cenných papírů v regionu, zejména pak s burzami v Bukurešti, Sarajevu a Banja.
Rekordní zisky
Burza cenných papírů Praha (BCPP) je největším organizátorem trhu s cennými papíry v Česku, patří však i mezi největší trhy v regionu střední a východní Evropy. Díky stoprocentnímu podílu v Energetické burze Praha byla nabídka produktů od loňského července rozšířena o obchodování s elektrickou energií. Do skupiny dále patří společnosti UNIVYC a Central Counterparty, které zajišťují vypořádání obchodů na Burze cenných papírů Praha, respektive Energetické burze Praha.
Ke konci letošního září se na pražské burze obchodovalo 29 akcií společností a celková tržní kapitalizace dosáhla téměř 40 miliard eur. Průměrný objem měsíčního obchodování činí 2,77 miliardy eur, téměř 70 miliard korun.
Obě burzy, pražská i vídeňská, poslední rok hospodařily s rekordním ziskem. Vídeňská burza loni vykázala více než dvojnásobný meziroční růst čistého zisku na téměř 59 milionů eur (přes 1,4 miliardy korun). Pražská burza loni zvýšila čistý konsolidovaný zisk o více než třetinu na 198,5 milionu korun.
Největším akcionářem pražské burzy byla před transakcí investiční banka Patria Finance s téměř čtvrtinovým podílem. Následovala Česká spořitelna (14,7 procenta) a investiční skupina Tiger Holding Four S.a.r.l. (13,5 procenta). Předními akcionáři vídeňské burzy jsou Bank Austria Creditanstalt (11,7 procenta), Erste Group Bank (9,4 procenta), tedy vlastník České spořitelny, a Raiffeisen Zentralbank (6,1 procenta).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist