mytne nakladni dopravaSpolková rada, horní komora německého parlamentu složená ze zástupců jednotlivých spolkových zemí, v pátek schválila zvýšení mýtného pro kamiony. Dálniční poplatek pro nákladní vozy nad 12 tun se od 1. ledna příštího roku zvýší na průměrných 16,3 eurocentu (zhruba čtyři koruny) za kilometr ze současných 13,5 centu.

Pro plán německého ministra dopravy Wolfganga Tiefenseeho hlasovala nejtěsnější většina 35 z 69 zákonodárců. Až do poslední chvíle přitom byl souhlas Spolkové rady nejistý. Kdyby zvýšení mýtného neprošlo, chyběla by Tiefenseemu příští rok zhruba miliarda eur na projekty v dopravní infrastruktuře.

Byla snaha protáhnout zdražení do roku 2010

Proti zvýšení mýtného měli námitky například zástupci Severního Porýní-Vestfálska, Dolního Saska a Bádenska-Württemberska. Bavorsko chtělo dosáhnout odkladu zvýšení mýtného do roku 2010.

Hlavními odpůrci změny jsou liberální svobodní demokraté (FDP), kteří se obávají neúměrného zatížení malých a středně velkých spedičních společností. Spolkové země požadovaly také výraznější zvýšení investic do dopravy v návaznosti na zdražení mýtného.

Více o tématu - čtěte ZDE

Na základních parametrech návrhu se však zemští ministři shodli už počátkem října. Výrazně se mýtné zvýší pro automobily, které zatěžují ovzduší nejvíce, ale také pro tři nebo čtyři roky staré kamiony s vyššími hodnotami emisí.

Loni spolková vláda na mýtném vybrala 3,4 miliardy eur.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru