Eurobankova v pěsti.Evropská komise chce znesnadnit daňové úniky v zemích EU. V současné době se podle ní daňoví poplatníci mohou vyhnout zdanění prostřednictvím nastrčených právnických osob anebo nadací, které mají daňové výjimky. Nová úprava směrnice o zdaňování úspor by těmto únikům měla zabránit.

"Současný záběr směrnice je třeba rozšířit, abychom dosáhli našeho cíle, kterým je vymýcení daňových úniků, jež mají dopad na státní rozpočty a zároveň znevýhodňují čestné občany," uvedl eurokomisař pro daně a cla László Kovács.

Daňové úniky se staly horkým tématem na počátku letošního roku. Německo začalo vyšetřovat stovky lidí podezřelých z toho, že si do Lichtenštejnska a dalších daňových rájů ukryli miliardy eur, aby se vyhnuli placeni německých daní.

Čtěte více

Evropská komise navrhuje, aby se například příjmy z úroků, které nejsou vypláceny přímo jejich příjemci, zdaňovaly už v okamžiku, kdy je obdrží prostředník. Podle návrhu by tedy takové příjmy musely zdaňovat i různé nadace, které jsou jinak od daní osvobozené.

Prosazení bude i na Češích

Zdaňování příjmů z úspor se podle komise lze vyhnout i tím, že lidé místo tradičních spořících účtů své peníze ukládají do moderních finančních produktů. Příkladem jsou některé typy cenných papírů či životních pojistek. Návrh, který komise představila, by se proto mohl vztahovat i na ně.

Prosazení nové směrnice bude podle Kovácse jedním z úkolů, které čekají na české předsednictví Evropské unie, jehož se Česko na půl roku ujme od ledna. Nebude to zřejmě snadné, protože některé členské státy, například Belgie, mají s návrhem problém. K přijetí směrnice je třeba souhlas všech členských zemí.

Daňové ztráty způsobené různými podvody v Evropské unii podle odhadů činí 200 až 250 miliard eur (zhruba pět bilionů až 6,2 bilionu Kč) ročně. Čtyřicet miliard eur z toho připadá na podvody s DPH. Úniky představují dvě až 2,5 procenta HDP unie.