DezaSpolečnost Deza z Valašského Meziříčí na Vsetínsku v příštím roce odloží plánované investice a svým zaměstnancům zmrazí mzdy. Nebude také přijímat nové pracovníky. Důvodem je razantní cenový propad jejích výrobků způsobený světovou hospodářskou krizí. Výrazné propouštění zaměstnanců však zatím podnik nechystá. Společnost o tom ve středu informovala v tiskové zprávě. Deza je jedním z největších zaměstnavatelů ve Zlínském kraji, na konci roku 2007 pro ni pracovalo více než 1000 lidí.

"V prvním pololetí příštího roku zmrazíme mzdy na úroveň roku letošního a v případě, že nebudeme okolním vývojem příliš zasaženi, velmi opatrně zvážíme a vyjednáme s odbory jejich případný růst v druhé polovině roku 2009," uvedl generální ředitel společnosti Zbyněk Průša.

V některých dceřiných společnostech podle něj Deza omezí počet pracovníků, zejména v administrativě. Zastaví také přijímání nových lidí a náhrady za odcházející zaměstnance zajistí organizačními změnami.

Dokončovat se budou už jen zahájené investice

V oblasti investic valašskomeziříšská společnost odloží připravované projekty nejdříve do druhé poloviny roku 2009 a dokončí pouze investice zahájené v minulosti. Objem oprav a investic do vybavení firma omezí jen na nezbytně nutnou úroveň.

Společnost Deza se zabývá především zpracováním surového dehtu a benzolu. Většina jejích výrobků je určena pro stavební a automobilový průmysl, tedy oblasti nejvíce postiženými dopady světové hospodářské krize. Hlavní výrobní závod má ve Valašském Meziříčí, další pak v Otrokovicích na Zlínsku.

Více k tématu - čtěte ZDE

V roce 2007 Deza utržila zhruba 8,7 miliardy korun a vykázala čistý zisk asi 486 milionů. Od roku 1999 je firma součástí skupiny Agrofert Holding, který je také nyní jejím jediným akcionářem.

Deza je další firmou ze Zlínského kraje, na kterou důsledky světové hospodářské recese dopadly. Omezit výrobu po dobu několika víkendů už musel největší zaměstnavatel v regionu, výrobce pneumatik Barum Continental. Propouštět se zatím rozhodli například nábytkář TON z Bystřice pod Hostýnem nebo kroměřížský výrobce alternátorů a startérů Magneton. Řada menších podniků v regionu už ale využila možnost nechat část pracovníků doma vyplácet jim jen 60 procent pravidelné mzdy.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist