vyroba-mince-euro_s__192x128_.jpgNěkteré banky na Slovensku už omezily kvůli mimořádně vysokému zájmu o koupi startovacích balíčků ve velkém množství jejich prodej. Reagovaly tak na úterní rozhodnutí Národní banky Slovenska (NBS) omezit jejich prodej na svých pracovištích na 10 kusů na osobu.

Podle informací mluvčí Národní banky Slovenska Jany Kováčové zareagovaly na doporučení slovenské centrální banky na omezení počtu eurobalíčků Všeobecná úverová banka a Československá obchodná banka. Například Tatra Banka má omezený počet prodeje pro jednotlivce už od pondělí. Ta nabízela už od zahájení prodeje podle Kováčové jeden eurobalíček pro neklienta banky a tři pro klienta banky.

"Všeobecná úverová banka nabízí jeden eurobalíček pro jednotlivce bez ohledu na to, zda je to klient banky, či ne. ČSOB pak nabízí tři eurobalíčky pro klienta, jeden pro neklienta banky. Slovenská pošta k tomuto kroku nepřistoupila, protože už na mnohých pobočkách startovací balíčky neměla," reagovala na dotaz serveru iHNed.cz Kováčová.

Přečtěte si také

Jednotlivci nakupovali tisíce kusů

Podle ní byl eurobalíčků připraven dostatek. "Považujeme ale za naprosto nestandardní, když někdo začal balíčky nakupovat na stovky, mnohdy i tisíce kusů. Proto jsme se rozhodli pro omezení," zdůraznila Kováčová.

NBS podle ní nechala vyrobit 1,2 milionu balíčků, které obsahují 45 kusů eurových mincí v hodnotě 500 slovenských korun (16,6 eura, asi 424 korun českých). Platit se s nimi ale ještě nedá. V platnosti budou totiž až od ledna, kdy Slovensko zavede novou měnu. Další eurobalíčky se už dodatečně vyrábět nebudou.

"NBS upozorňuje, že obchodování s eurovými mincemi, které jsou obsahem startovacího balíčku, a jejich využívání pro obchodní činnost do 31. prosince letošního roku je v rozporu se zákonem," dodala Kováčová.

Koupě startovacího eurobalíčku podle ní není jedinou možností, jak se mohou lidé připravit na příchod eura. Některé banky by měly podle ní už v prosinci vyměnit koruny za eura podle konverzního kurzu 30,126. V obchodech bude navíc možné platit slovenskými korunami až do 16. ledna, obchodníci však budou muset vracet jen v eurech. Také bankomaty budou od 1. ledna vydávat pouze eurobankovky. Výplaty, důchody a výběry hotovosti na pobočkách bank budou od ledna také v eurech.

Čtěte více o tématu

Na internetu dvakrát dráž

Nabídka slovenských euromincí se objevila i na nejznámějším aukčním portálu eBay. Podnikavci nabízejí "startovací" balíčky za cenu téměř dvakrát vyšší, než je jejich skutečná cena. Zájem zákazníků o nové mince registrují i čeští klenotníci. Podle jejich názoru jde však ze sběratelského hlediska spíše o zajímavost. "Dlouhodobě jde o nezajímavou investici," myslí si majitel firmy Obchod s mincemi Jiří Vandas.

Slovensko přijetím eura předběhne ostatní země takzvané visegrádské čtyřky. Včetně Česka, které zatím nestanovilo ani termín přijetí. Podle guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy a národního koordinátora zavedení eura Oldřicha Dědka se přechod na jednotnou evropskou měnu stane důležitým tématem příštího roku.

Z dvanácti nově přijatých členů EU dosud euro zavedlo Slovinsko, Malta a Kypr. Polsko, Bulharsko a Rumunsko počítá s přijetím v roce 2012. Slovensko si na přechod na novou měnu půjčilo od rakouské centrální banky 188 milionů eurobankovek - sedm miliard eur.