Afghánští uprchlíciEvropská unie pomůže rozvojovým zemím v boji s potravinovou krizí. Do roku 2011 pošle do postižených regionů jednu miliardu eur (přes 25 miliard korun). Ve čtvrtek o tom rozhodli poslanci Evropského parlamentu.

Prostředky půjdou na tři hlavní účely. Prvním je zlepšení zemědělské produkce, včetně lepšího přístupu k osivu a hnojivům. Druhým bude vytvoření takzvaných bezpečnostních sítí, jež mají zajistit, aby se potraviny dostaly k nejzranitelnějším a nejchudším obyvatelům, zejména k dětem. Třetím budou kroky na zvýšení produkce, například takzvané mikroúvěry či investice do zařízení, infrastruktury, vzdělávání a podpory zemědělců.

 

Čtěte také

To, že EU poskytne zemědělcům v chudých zemích, zejména v Africe, miliardu eur, unie rozhodla v listopadu na zasedání ministrů financí členských zemí. Prostředky budou vzaty z unijního rozpočtu z kapitoly zemědělství.

Evropská komise, tedy výkonný orgán sedmadvacetičlenného bloku, s tímto návrhem přišel už před půl rokem. Reagoval tak na prudký růst cen potravinových komodit a celkovou potravinovou krizi, kterou v řadě chudých zemí provázely nepokoje. Ceny potravin mezitím začaly klesat a krize do určité míry pominula. Důraz pomoci se proto zřejmě přesune k dlouhodobějším opatřením.

 

Praha chce vědět, na co peníze půjdou

Ministr zemědělství Petr Gandalovič na konci listopadu ČTK řekl, že Česko není spokojeno s informacemi Evropské komise ohledně miliardové pomoci rozvojovým zemím. Praha chce vědět, jak se s těmito penězi bude nakládat. Evropská komise ještě bude muset kritéria, kam tato pomoc zamíří a jakým způsobem se bude rozdělovat, upřesnit. Trochu jasněji by o tom mělo být snad ještě do konce roku.

"Nejsem příliš spokojen s informacemi, které dosud byly poskytnuty. Je to klasický princip, že o desítkách milionů (eur) Evropská komise hovoří mnoho hodin a diskutuje se o detailech jednotlivých programů. O jedné miliardě jsme se dozvěděli jenom to, že bude investována správně a v těch nejpotřebnějších teritoriích a že k tomu budou částečně využívány i neziskové organizace," řekl ČTK Gandalovič.

Bude proto prý iniciovat dotazy komisi, aby se členské země dozvěděly víc o tom, jak se bude s penězi nakládat a zda nemohou být nějak zneužity režimy v zemích, kam by měly zamířit. Podobný postoj zastávají i některé další země, například Polsko.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist