Po ukončení blokády čeká letiště v Bangkoku kontrola a úklid.Mezinárodní osobní letecká přeprava se v příštím roce sníží o tři procenta po letošním nárůstu o dvě procenta. Zaznamená tak první celoroční pokles od roku 2001, kdy poptávku zasáhly teroristické útoky na Spojené Státy. Předpovědělo to Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Celkové ztráty mezinárodních leteckých společností by však měly v příštím roce podle IATA klesnout na 2,5 miliardy dolarů (zhruba 50 miliard korun) z pěti miliard v letošním roce.

Sdružení tak zlepšilo svou předchozí prognózu, podle které se měly ztráty napřesrok snížit pouze na 4,1 miliardy dolarů z letošních 5,2 miliardy. Za zlepšením prognózy stojí podle agentur prudký pokles cen pohonných hmot.

Čtěte více

Leteckou přepravu podle sdružení čekají i nadále problémy. "Vyhlídky jsou deprimující. Chronická krize v odvětví bude v roce 2009 pokračovat," řekl generální ředitel IATA Giovanni Bisignani.

"Čelíme nejhorším podmínkám pro tržby za 50 let," dodal.

Ztráty podle IATA napřesrok vykážou aerolinky ve všech regionech s výjimkou Severní Ameriky. Zisk severoamerických leteckých společností by však měl činit pouhých 300 milionů dolarů, tedy méně než jedno procento jejich celkových tržeb. Prognózy pro příští rok jsou založeny na průměrné ceně ropy 60 dolarů za barel.

Češi: Ruzyně se musí rozvíjet

I přes tento nepříznivý vývoj se  většina Čechů domnívá, že by se letecká doprava v České republice měla do budoucna dále rozvíjet, i když tento způsob cestování aktivně využívá jen třetina české populace. Vyplývá to z průzkumu agentury Factum Invenio.

VIDEO na iHNed.cz

S rozvojem Letiště Praha je spojen také projekt stavby paralelní dráhy. Pro téměř sedmdesát procent dotázaných je realizace projektu paralelní dráhy důležitá.

Největší podporu má u obyvatel Středočeského kraje a Prahy (85 %), u celé populace České republiky dosahuje podpora 62 %.