Hospodářský růst ve světě příští rok v důsledku finanční krize zpomalí na 0,9 procenta z letošních 2,5 procenta, vyspělé země utrpí pokles a globální ekonomika upadne do recese. Předpověděla to v dnešním globálním ekonomickém výhledu Světová banka. Její zpráva nevyloučila, že světová recese bude možná velmi dlouhá a hluboká.
"Je to nejvážnější recese od Velké hospodářské krize," prohlásil hlavní ekonom Světové banky Justin Lin. Dopady globální recese se nevyhnou ani rozvojovému světu, i když ten si zachová poměrně silný růst. Hrubý domácí produkt této části světa zpomalí růst na 4,5 procenta z loňských 7,9 procenta, uvedla banka, jejíž hlavním úkolem je pomáhat právě rozvojovému světu.
Zpomalení růstu investic
Recese se běžně spojuje s absolutním poklesem výkonu ekonomiky. Světové finanční instituce jako Světová banka a sesterský Mezinárodní měnový fond však definují globální recesi jako zpomalení růstu světového HDP pod 2,5 procenta. Je to s ohledem na rozvojové ekonomiky, které musí růst mnohem rychleji než průmyslové země, aby alespoň udržely krok s růstem počtu svých obyvatel.
Světová banka konstatovala, že růstové vyhlídky v obou částech světa se výrazně zhoršily. Mezinárodní finanční krize, která propukla letos v září po více než roce finančních otřesů, prudce zesílila cyklický útlum, který již byl v běhu.
"Po potížích velkého počtu bank a finančních institucí v USA, Evropě a rozvojovém světě se finanční podmínky výrazně zhoršily, příliv kapitálu do rozvojových zemí vyschl a zmizela velká část tržní hodnoty podniků," uvedla banka. Zpráva odhaduje, že růst investic v rozvojových zemích se příští rok zpomalí na 3,9 procenta z více než 13 procent v roce 2007. Příliv soukromého kapitálu do této části světa se propadne na asi 530 miliard dolarů, asi polovinu z loňského objemu jednoho bilionu dolarů.
Objem mezinárodního obchodu podle banky příští rok klesne o 2,1 procenta, což bude první pokles od roku 1982. Bude to důsledek propadu odbytu ve vyspělých zemích, ale i vyschnutí exportních úvěrů a zvýšených cen za pojištění vývozu.
Letošním rokem podle banky skončil pětiletý boom růstu cen komodit, který prospíval ekonomikám řadě rozvojových zemí. Tento proces však vyvrcholil na počátku tohoto roku potravinovou krizí, kdy prudký nárůst cen potravin a paliv začal existenčně ohrožovat nejchudší obyvatele světa. Pro příští rok však již banka odhaduje u cen potravin pokles o 23 procent a u cen kovů propad o 26 procent. Ceny komodit by nicméně měly zůstat poměrně vysoko nad svými minimy z 90. let, předpověděla banka.
SB zvýší pomoc rozvojovým zemím
Krize a recese se u řady rozvojových zemí odrazí v povážlivých problémech na finančních trzích a možná i v úpadcích bank a měnových krizích, předpovídá banka. Politici v případě vzniku takové situace musí reagovat rychle a důrazně a v případě potřeby požádat o pomoc Mezinárodní měnový fond.
Světová banka sama hodlá zvýšit svou finanční podporu rozvojovým zemím. Během tří příštích let chce zvýšit své výdajové závazky až o 100 milionů dolarů (dvě miliardy Kč). Pomocí Mezinárodní finanční korporace (IFC), své divize pro soukromý sektor, chce banka pomáhat i při rekapitalizaci bank, podporovat financování obchodu a pomoci projektům infrastruktury, které se kvůli krizi dostanou do finančních potíží.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist